НАРЕДБА

ЗА КВАРТАЛНИТЕ СЪВЕТИ В ОБЩИНА ШУМЕН

/Приета с Реш. 794 от 29.09.2006 г., в сила от 01.01.2007 г. на Общински съвет-Шумен/

 

I.Общи положения

Чл.1 Тази наредба урежда целите, предмета на дейност и начина на учредяване и функциониране на кварталните съвети в град Шумен.

Чл.2/1/Кварталните съвети са институции на общността, които се изграждат, по инициатива на населението и осъществяват своята дейност на доброволен принцип.

/2/ Кв. съвети не се занимават с политическа дейност и не могат да бъдат част от политически структури. Изграждат се в териториално обособени райони, които имат свой специфичен облик и сформирана жизнена среда, каквито са кварталите на града.

Чл.3 Със създаването на кварталните съвети се цели:

1. Да се стимулира инициативата на гражданите при решаване на проблемите на населените места – квартали, където те живеят .

2. Участие на гражданите в управлението и развитието на града и кварталите чрез предложения.

3. Изграждане на активно партньорство м-ду кварталните съвети и органите на местно самоуправление с цел по-успешното решаване на проблемите.

4. Да участват активно в обсъждане на ОГП, ПУП и инфраструктурни проекти.

 

II.Учредяване и регистрация:

Чл.4 Инициативата за провеждане на учредително събрание може да бъде на група граждани, общински съветник или пълномощника на кмета на общината, като се отчита наличието на положителна нагласа сред гражданите от съответния район за създаване на квартален съвет.

Чл.5 /1/ Общинската администрация се задължава да провежда широка информационна кампания, включително и чрез средствата за масово осведомяване, целяща да доведе до знанието на максимален брой граждани от даден квартал, идеята за създаване на квартални съвети и разпоредбите на тази наредба.

/2/Общинска администрация съдейства при разгласата на датата, мястото и часа на провеждане на учредителното събрание.

Чл.6/1/ В учредителното събрание могат да участват пълнолетни граждани, живущи в квартала, които имат най-малко шест месечна регистрация по постоянен и настоящ адрес, общински съветници, представители на общинската администрация, директори на училища, държавни учреждения, служители на РПУ, неправителствени организации и други лица, които живеят на територията на квартала.

/2/ Учредителното събрание приема решение за учредяване и избира първия състав на кварталния съвет. Решението за учредяване на квартален съвет се приема с мнозинство три четвърти от присъстващите, а за избор на квартален съвет с обикновено мнозинство от присъстващите.

/3/ Учредителното събрание е легитимно когато на него присъстват не по малко от 50 /петдесет/ жители на квартала.

Чл.7/1/ До седем дни след учредителното събрание кварталният съвет внася в Община Шумен заявление за регистрация, към което прилага- копие от протокола на събранието, списък на учредителите, избраните членове и председател на кварталния съвет. Регистрацията се извършва чрез вписване на внесените материали от учредителното събрание в регистър, утвърден от кмета на общината.

/2/ При промяна в ръководството на кварталния съвет, в петдневен срок се внася заявление за вписване на новия състав, към което се прилагат протокола на събранието и списък на присъстващите.

 

III. Статут:

Чл.8/1/ Общото събрание на населението се свиква от КС или от Кмета на общината по инициатива на най-малко 9 души с постоянен и настоящ адрес в квартала и се обявява чрез поставяне на обяви в квартала и съобщение в средствата за масова информация, 14 дни преди датата на провеждане.

/2/ Общото събрание избира кварталния съвет и неговият председател за срок от две години, сред лица, които имат едновременно постоянен и настоящ адрес на територията на квартала , с мнозинство повече от половината от присъстващите.

/3/ Общото събрание на квартала се счита за легитимно когато на него присъстват не по малко от 50 жители на квартала.

Чл.9 /1/Кварталните съвети се създават и функционират на основата на тази Наредба и на приетия съответно от всеки квартален съвет правилник за дейността му.

/2/Границите на кварталите се определят със заповед на кмета на общината, съобразно градоустройствения план.

Чл.10 Кварталния съвет се състои до 9 члена и се избира от учредително или общо събрание на населението в съответния квартал с мнозинство по-вече от половината от присъстващите.

Чл.11 Кварталният съвет :

1. Проучва мнението на гражданите за решаване, както на по-дългосрочни въпроси свързани с икономическото развитие на квартала , така и на проблеми с по-краткосрочен характер – извършване на ремонти и реконструкции в инфраструктурата, подобряване на транспортното обслужване, сметосъбирането и други.

2. На основа на мнението на гражданите, изготвя ежегодна програма и/или отделни предложения до кмета на общината или до Общинския съвет за решаване на конкретните проблеми с обществена значимост за развитието на квартала и участва при вземането на решения по тях. Програмата се депозира в деловодството на общината в срок до 31 октомври на съответната година.

3. Установява контакт с общинските съветници, които живеят на територията на квартала, информира ги за цялостната си дейност и търси тяхното съдействие за решаване на въпросите , поставени от гражданите.

4. Съвместно с общинската администрация, участва в изготвянето на проекти за кандидатстване по програми за привличане на финансови средства за решаване на проблеми по благоустройството, околната среда, инфраструктурата и други.

5. Осъществява взаимодействие с представители на граждански структури и неправителствени организации.

6. Инициира пред кмета на общината свикване на общото събрание на етажните собственици във входовете на блокове, в които няма избрани управителни съвети на етажната собственост.

7. Организира гражданите за облагородяване, хигиенизиране и поддържане на жилищните райони и други.

8. Свиква общо събрание на населението и отчита дейността си пред него веднъж годишно.

9. Приема правилник за дейността си.

Чл.12 Кварталният съвет заседава не по-рядко от веднъж на три месеца. Заседанията му са редовни, ако присъстват повече от половината от членовете му, а решенията се вземат с мнозинство повече от половината от присъстващите.

Чл.13 Председателят:

1. представлява кварталния съвет;

2. ръководи текущата му дейност;

3. свиква съвета на заседания и ги ръководи.

 

IV. Връзки и взаимодействие на кварталните съвети с Общинския съвет и кмета на общината:

Чл.14 /1/ Със заповед на кмета на Община Шумен се определя служител от общинската администрация, който ще осъществява постоянна връзка и ще оказва помощ на кварталните съвети.

/2/ Присъствието на представители на кварталните съвети на заседания на Общинския съвет и неговите комисии, както и поставянето на въпроси пред Общинския съвет и даването на отговори по тях се извършва по ред установен в Зкона за местното самоуправление и местната администрация.

/3/ Кметът на общината и Председателят на общинския съвет при нужда информират писмено председателя на кварталния съвет, когато е открита процедура по издаване на заповед, съответно приемане на решение, което засяга съответния квартал, не по-късно от 7 дни преди издаването й, съответно приемането му.

Чл.15/1/ С участието и съдействието на кварталните съвети общинската администрация организира публични обсъждания на инфраструктурни , благоустройствени, екологични и други проекти (за паркове,градинки, детски площадки, мостове, гаражи, търговски обекти, застрояване на общински терени и други).

/2/ Чрез кварталните съвети се провеждат публични обсъждания на проекти за актове на местната власт и документи на общинската администрация, Общинския съвет, които касаят всички граждани като”стратегии, програми и планове за общинско развитие, проектобюджета на общината, общински наредби и др.”Целта на обсъжданията е гражданите да бъдат предварително информирани, за да могат да дадат становища и предложения по проектите.

/3/ Помещения за провеждане на публичните обсъждания, се осигуряват от общинската администрация.

Чл.16 Кметът на общината организира общи срещи с председателите на регистрираните квартални съвети за координация и обмяна на опит.

Чл.17 /1/ Общината може да предостави средства за решаване на проблем, поставен от квартален съвет , при спазване на следните условия:

1. Кварталният съвет да е регистриран в общинската администрация по установения ред;

2. Кварталния съвет да е представил проект до 31.октомври на предходната година, одобрен от Кмета на Община Шумен за предвидените дейности, аргументирана план-сметка за необходимите материали и организира населението за изпълнението му.

 

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:

§1 Тази наредба влиза в сила от 01.01.2007г. и се обнародва в един местен вестник.

Наредбата е приета с решение № 794 по протокол № 41 / 29.09.2006г. на Общински съвет Шумен.