Н А Р Е Д Б А

ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА НА ОБЩИНА ШУМЕН

/ Приета с Реш. 404 от 30.07.2009 г., изм. с Реш. № 284 от 20.12.2012 г. на Общински съвет - Шумен /

 

РАЗДЕЛ ПЪРВИ

ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1). Тази наредба урежда местните изисквания, ограничения и забрани за отглеждане на селскостопански животни и животни-компаньони в населените места на общината и в земите за земеделско ползване и отдих на територията на общината.

(2). Разпоредбите на тази наредба са задължителни за всички лица на територията на общината, свързани с дейностите по ал.1.

Чл.2.На територията на общината при стриктно спазване нормативната уредба по устройство на територията и всички ветеринарномедицински и санитарно-хигиенни изисквания за опазване на околната среда, могат да се отглеждат затворено селскостопански животни и птици върху собствения имот в количество, необходимо за задоволяване на лични нужди съгласно Приложение 1

 

РАЗДЕЛ ВТОРИ

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.3. 3а територията на град Шумен, населените места на общината, кварталите Дивдядово, Мътница и Макак и за имоти в извънселищната територия със законно застроени сгради за сезонно ползване или със сменено предназначение за жилищно строителство се обособяват зони както следва:

1. Централна градска зона с граници: Север – бул.”Симеон Велики” до площад „Оборище” Юг – площад „Оборище” ул. ”Христо Ботев”, бул. ”Славянски, бул. ”Плиска” до ул.”Станционна” Изток – ул. ”Станционна” Запад – площад „Оборище”
2. Зона включваща урегулираните поземлени имоти за комплексно жилищно строителство с ниско, средно и високо застрояване на територията на град Шумен.
3. Зона включваща урегулираните поземлени имоти за ниско жилищно застрояване с изключение на имотите попадащи в зоната по чл.3, т.1.
4. Зона включваща кварталите с урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, граничещи с извънселищната територия на града и квартал Дивдядово.
5. Зона включваща урегулираните поземлени имоти (ниско еднофамилно жилищно застрояване) в населените места на общината, кварталите Мътница и Макак и за имоти в извънселищната територия със законно застроени сгради за сезонно ползване или със сменено предназначение - за жилищно строителство.

Чл.4. Забранява се отглеждането на селскостопански животни в обекти, които са незаконни строежи по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), или не се ползват по предназначение.

Чл.5.(1). Забранява се отглеждането на селскостопански животни и птици на територията на гр.Шумен в зоните по чл. 3, т. 1 и т. 2.

(2). Забранява се отглеждането на животни и птици в селскостопански сгради, разположени на разстояние по-малко от 6 метра от жилищни сгради в съседни поземлени имоти.

(3). Забранява се отглеждането на селскостопански животни и птици в жилищни сгради.

(4). Забранява се отглеждането на селскостопански животни и птици на територията на гр. Шумен, в имоти граничещи с представителни обществени пространства и сгради и главни пътища.

Чл.6. Забранява се отглеждането на пчелни семейства в град Шумен и в населените места на територията на Община Шумен, извън реда регламентиран в чл.19.

Чл.7. Забранява се отглеждането и пашата на селскостопански животни и пчелни семейства в обществени озеленени площи на урбанизираните територии, в това число всички паркове, градини, улично озеленяване, извънселищно озеленяване и паркове, гробищни паркове, на територията на спортни обекти, в междублоковите пространства, в дворовете на заведения за болнична помощ, училища, детски градини и детски ясли и заведения за социални грижи.

Чл.8. Забранява се отглеждането на селскостопански животни и птици в радиус от 100 м., а за пчелни семейства - 500 метра от екарисаж „Брамас – 96” АД гр.Шумен.

Чл.9. Забранява се отглеждането на селскостопански животни в стопански постройки, в които не може да се осигурят санитарно-хигиенните и ветеринарномедицински изисквания за отглеждане на съответния вид животни и на нормативните изисквания за опазване на околната среда

Чл.10. (1). Разрешава се отглеждането на селскостопански животни за територията на Община Шумен и град Шумен в зоните по чл. 3, т. 3, т. 4 и т. 5, извън случаите определени в чл. 4, чл. 5, чл. 6, чл. 7, чл. 8 и чл. 9 в сгради както следва:

1. в заварени законни или търпими по смисъла на ЗУТ стопански постройки, които отговарят на санитарно-хигиенните, ветеринарномедицинските изисквания и на нормативните изисквания за опазване на околната среда;
2. в новоизградени стопански постройки по реда на Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и съответните подзаконови нормативни актове при спазване на санитарно-хигиенните, ветеринарномедицинските и изискванията за опазване на околната среда.

(2). Постройките за отглеждане на животни се изграждат след издадено разрешение за строеж.

Чл.11.(1). Забранява се придвижването и пашата на неидентифицирани, съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност, едри преживни животни, дребни преживни животни и свине в населените места на община Шумен.

(2). Забранява се пасищното отглеждане на свине от „Източнобалканската порода и нейните кръстоски” на територията на цялата община.

(3). Забранява се движението на еднокопитни животни, използвани за животинска тяга на пътни превозни средства по улиците на населените места и републиканската пътна мрежа без да са идентифицирани и на които не са извършени мероприятията, предвидени в държавната профилактична програма.

Чл.12. Кметовете и кметските наместници на населените места в община Шумен определят местата за събиране на животни за паша и улиците, по които те се отвеждат.

Чл.13. Общинският съвет ежегодно приема решение с мнозинство две трети от общия брой на съветниците за предоставяне и актуализиране на ползването на мери и пасища, включени в общинския поземлен фонд, за паша на селскостопански животни.

Чл.14.Общинският съвет ежегодно приема решение с мнозинство две трети от общия брой на съветниците за предоставяне и актуализиране на ползването на мери и пасища, включени в общинския поземлени фонд, за паша в горите и земите в общинския горски фонд по годишен план, съгласуван с Държавно лесничейство и утвърден от Регионално управление на горите.

Чл.15.Забранява се на физическите и юридически лица, които отглеждат селскостопански животни да замърсяват земната повърхност и почвата в населените места с оборски тор, торова течност и животински екскременти.

Чл.16.(1). Собствениците на селскостопански животни осигуряват място за временно съхранение на оборския тор в собственото си или съсобствено дворно място, по начин, по който не допускат превишаване на пределно допустимата концентрация на вредни вещества в атмосферния въздух в съседен жилищен имот, съгласно разпоредбите и нормите на действащото законодателство. Допуска се оборския тор да се използва за наторяване и на собствена земеделска земя.

(2). Лицата по ал. 1 осигуряват ежеседмично изхвърляне на оборския тор на определените места извън населеното място.

Чл.17. Кметовете и кметските наместници на населените места определят места за организирано временно съхранение на оборския тор, след съгласуване с РИОСВ и РВМС и при спазване изискванията на правилата за добри земеделски практики.

Чл.18.(1). Труповете на селскостопански животни, птици и кучета се извозват от специализирана кола на екарисаж „Брамас 96” АД, след уведомяване чрез съответното кметство за вида и адреса, където се намира умрялото животно. Разходите за транспортиране и обезвреждане на животинските трупове са за сметка на държавния бюджет и не се заплащат от собствениците на умрелите животни.

(2) За град Шумен и кварталите Дивдядово, Макак и Мътница, сигналите за трупове на умрели животни или злонравни кучета се подават на телефона на дежурния по Общински съвет за сигурност и управление при кризи – 857 651.

Чл.19.(1). Допуска се отглеждането на пчелни семейства в урегулирани поземлени имоти, предвидени за ниско жилищно строителство, както и извън регулационните граници на населените места – върху земеделски земи, земи и гори от горския фонд, собственост на държавата, общината, физически и юридически лица при спазване на следните изисквания:

1. Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация в кметството по местонахождението им, където се води регистър на постоянните и временни пчелини.
2. Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по т. 1 собственикът поставя на оградата табелка с името си (наименование на фирмата), адрес (седалище), брой на пчелните семейства и регистрационен номер на пчелина.
3. В населени места в имоти с ниско жилищно строителство и в законно застроените имоти извън границите на урбанизираната територия, пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;

(2). Постоянни и временни пчелини не се устройват на:

1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
2. разстояние, по-малко от 10 км в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
3. разстояние, по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
4. територията на обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;
5. разстояние, по-малко от 500 м от химически заводи, които замърсяват въздуха с вредни вещества, термоелектроцентрали, екарисажи, предприятия за кръвен албумин, туткал, кожарски фабрики, складове за кожи и угоителни стопанства.
6.територия с констатирано заразно заболяване по пчелите и пчелното пило.

(3). Временни пчелини се настаняват на места, отстоящи на повече от 300 м от съседни пчелини и на повече от 100 м от републиканската пътна мрежа.

 

РАЗДЕЛ ТРЕТИ

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ-КОМПАНЬОНИ

/ отменен с Реш. № 284 по протокол № 18 от 20.12.2012 г./

Стар текст на Раздел трети „Отглеждане на животни-компаньони”, отм. с Реш. 284 от 20.12.2012 г.

Чл.20.(1). Всеки, който отглежда животно-компаньон или се грижи за него, е длъжен да има хуманно отношение към него, да му осигурява условията, грижите и вниманието, съобразно изискванията на Закона за защита на животните и Закона за ветеринарномедицинската дейност.

(2). За отглеждане на кучета и котки в жилища в сграда – етажна собственост, се осигурява площ, не по-малка от:

1.за куче:
А) от малки породи до 10 кг – 6 кв.м;
Б) за средни породи до 25 кг – минимум 8 кв.м;
В) за големи породи над 25 кг – минимум 10 кв.м;
2. за котка – минимум 6 кв.м.

(2).Площта се изчислява като обща с хората, живеещи в жилището.

(3). На кучета, които се отглеждат на открито, се осигурява подслон или къщичка, които ги защитават от неблагоприятни атмосферни условия.

(4).На кучета, които се отглеждат предимно вързани, се осигурява 5 метра тел (въже) за свободно движение, както и ежедневна разходка.

Чл.21.. Собственикът на животно-компаньон е длъжен:

1. да не допуска животното само да напуска мястото на отглеждане, да навлиза в чужда собственост или на обществени места.
2. да предотврати всяка проява на необоснована агресия на кучето, проявена на обществени места и при ситуации, застрашаващи живота или здравето на хора и животни.
3. да не допуска кучето да нарушава спокойствието и хигиенните условия на членовете на етажната собственост.
4. ако го отглежда с цел развъждане, да се регистрира в РВМС.
5. да осигурява стерилизацията му.

Чл.22. (1). При навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиването му, собственикът на кучето е длъжен да го регистрира при ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика за издаване на паспорт по образец, ваксинация и обезпаразитяване.

(2). При регистрацията на кучето ветеринарния лекар задължително поставя татуировка или микрочип, които съдържат идентификационен код по ЕКАТТЕ на населеното място и индивидуалния номер на животното.

(3). В базата данни се въвеждат:

1. име на страната на произход на кучето;
2. име, пол, цвят и порода;
3. дата и място (адрес) на раждане на кучето;
4. адрес, име на собственика;
5. данни на ветеринарния лекар, поставил чипа;
6. датата на поставяне на чипа или татуировката;
7. извършени ветеринарномедицински манипулации;
8. кастрация на кучето.

(4). В тримесечен срок от датата на придобиване на куче собственикът подава декларация в общината по постоянен адрес/седалище. При промяна на декларираните обстоятелства (продажба, смърт или промяна на местоживеене), собственикът е длъжен в тридневен срок да уведоми за това администрацията, като подава нова декларация.

Чл.23.(1). За притежаване на куче ежегодно до 31 март се заплаща такса по Закона за местните данъци и такси. Размерът на таксата се определя ежегодно с Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Шумен.

(2). При придобиване на куче с вече платена годишна такса, същата не се заплаща от новият собственик, а се подава само декларация за собственост по чл.117 от Закона за местни данъци и такси.

(3). Невнесените такси се събират с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.

(4). Таксата не се заплаща за куче с поставен микрочип за първата година от неговото регистриране.

(5). Приходите от таксата по ал.(1) се използват за мероприятия, свързани с намаляване популацията на безстопанствените кучета.

Чл.24. Освобождават се от такса собствениците на:

1. кучета на инвалиди – за 1 куче;
2. служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;
3. кучета, използвани за опитни цели;
4. кучета, използвани от Българския червен кръст;
5. кастрирани кучета (видно от ветеринарния паспорт и справката от ветеринарния лекар).
6. ловни кучета.

Чл.25. Собствениците на кучета са длъжни:

1. при извеждането на кучетата да носят в себе си ветеринарномедицинския паспорт и да го представят за проверка на общинските и ветеринарномедицински органи;
2. да представят ветеринарномедицинския паспорт при посещение при ветеринарен лекар;
3. ежегодно да представят кучетата за ваксинация срещу бяс. При съмнения за бяс и при промяна в поведението на животните, незабавно да уведомяват ветеринарните органи;
4. когато ги отглеждат в затворени помещения, ежедневно да им осигуряват необходимата разходка;
5. когато ги отглеждат вързани на открито, да им осигуряват подслон и площ за свободно движение;
6. да не ги изоставят, а когато не могат да ги отглеждат, да ги предадат в общинския кастрационен център по условия и ред, предвидени в правилника за дейността му;
7. да водят кучето винаги на повод, не по-дълъг от 2 метра, а ако кучето е от агресивна порода – и с намордник.
8. да не подтикват и да не допускат нападение на кучето срещу хора и животни.

Чл.26. Отглеждането на животни компаньони в сградите в режим на етажна собственост става при изпълнение на съответните нормативни актове и без да се създава неудобство на непосредствените съседи. Всеки собственик или обитател вписва в книгата за собственици притежаваните или взети за отглеждане животни.

Чл.27. Забранява се отглеждането на животни компаньони на открити тераси и балкони в сгради в режим на етажна собственост.

Чл.28. Забранява се функционирането на приюти, хотели и училища за домашни любимци в жилищни постройки в режим на етажна собственост.

Чл.29. Забранява се разхождането на кучета от едри породи и агресивни кучета от малолетни лица.

Чл.30. Забранява се транспортирането на кучета с превозните средства на обществения транспорт, с изключение на служебните кучета на МВР и кучета водачи за слепи хора.

Чл.31. При присъствие на животно компаньон на обществено място, собственикът е длъжен:

1. да не оставя животното без надзор и да упражнява постоянен контрол на поведението му;
2. да не допуска контакт на потенциално болно, опасно или отровно животно компаньон с други животни и хора;
3. да гарантира сигурността и защитата на своето животно компаньон от хора и други животни, които могат да му причинят физически или психически страдания;
4. да не допуска нарушаване на обществения ред, спокойствието и почивката на гражданите от животното компаньон;
5. да не използува животното компаньон за комерсиални цели – борби, просия, фотография, игри на късмета, хазарт, платени демонстрации на дресура и други;
6. да носи със себе си ветеринарно-медицинския му паспорт;
7. да почисти мястото след дефекация на животното.

Чл.32. Забранено е разхождането на животни компаньони:

1. на територията на детски ясли, детски градини, детски площадки и училища;
2. в дворовете на здравни заведения и заведения за социални грижи;
3. на територията на уличното озеленяване, извънселищното озеленяване и паркове, междублоковите пространства.

Чл.33.(1). Разходката на кучета е разрешена само на места, специално определени за целта със заповед на кмета/кметския наместник на населеното място, а за град Шумен и кварталите Дивдядово, Макак и Мътница, съгласно Приложение 2.

(2). Забранено е разхождането на кучета в природните паркове на територията на общината, извън посочените в Приложение 2.

Чл.34. Куче без нашийник и повод, не придружавано от собственика си, се счита за безстопанствено и се прибира от служителите на Общинския приют за безстопанствени кучета. Животното (куче или котка) се връща на собственика му след подписване на приемо-предавателен протокол и заплащане на такса за престой на животното в приюта по тарифата на приюта, одобрена от Общинския съвет.

Чл.35. Безстопанствени животни,страдащи от остри заразни заболявания или чието поведение представлява опасност за живота и здравето на хората и животните, след установяване на здравния им статус и поведение от обслужващия приюта ветеринарен лекар,подлежат на евтаназия.

Чл.36. Безнадзорните, безстопанствените и кучета на собственици, които са нападнали или ухапали граждани, се настаняват незабавно в общинския приют.Всички жалби и сигнали на граждани, нападнати или ухапани от кучета, се разглеждат от назначена със заповед на кмета на общината комисия, в която участват специалисти от всички отговорни и компетентни институции. Съгласно разпоредбите на чл.51 от Закона за защита на животните, при доказана опасност за живота и здравето на хората и животните, комисията предлага животното да се евтаназира.

Чл.37. Собствениците на кучета, за които са получени жалби и сигнали от граждани, нападнати или ухапани от домашните им любимци, са длъжни да ги предоставят на представителите на Общинския приют.

Чл.38. Собствениците на кучета-пазачи осигуряват стерилизацията им.

 

РАЗДЕЛ ЧЕТВЪРТИ

КОНТРОЛ. АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.39. Контрол по изпълнение изискванията на тази наредба се осъществява от упълномощени от Кмета на общината лица. При установяване на нарушения, същите съставят актове за установяване на административни нарушения.

Чл.40. Лицата по чл. 39, извършват проверки, в т.ч. и по сигнали и жалби на граждани, като за целта могат да бъдат канени и представители на РВМС, РИОКОЗ, РИОСВ, ОД ”Полиция” и др.

Чл.41. За нарушения по настоящата Наредба на виновните лица се налага административно наказание - глоба, както следва:

1. За нарушаване на разпоредбите на раздел втори– глоба в размер до 1000 лева;
1.1.За нарушаване на чл.11, ал.2 – глоба в размер от 500 до 2000 лв.
2. За нарушаване на разпоредбите на раздел трети, както следва:
2.1. За нарушения на чл. чл. 20 и 21 – глоба до 1000 лв.;
2.2. За нарушения на чл. 22, ал.1 – глоба от 50 лв. и собственика на кучето се предупреждава писмено да извърши регистрацията в 7-дневен срок. Ако след този срок кучето не бъде регистрирано съгласно чл. 22, ал.1 от Наредбата, на нарушителя се налага глоба в размер на 200 лв.;
2.3. За нарушения на чл.25 се налага глоба от 50 до 1000 лв.
2.4. За нарушения на чл. 27, 28, 29, 30 и 33 – глоба до 100 лв.;
2.5. За нарушения на чл.чл. 31 и 32 – глоба до 200 лв.;
2.6. За нарушение на чл.37, собственика на кучето се наказва с глоба в размер до 300 лева
3. За други нарушения на разпоредбите на настоящата наредба, на виновните лица се налага глоба до 1000 лв.

Чл.42. Наказателните постановления се издават по реда на ЗАНН от Кмета на общината.

Чл.43. Установяването на нарушенията, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

 

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:

§ 1. По смисъла на тази Наредба:

1. ”земи за земеделско ползване и отдих” са земите по § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
2. ”селскостопански животни” са животни, отглеждани и развъждани от човека с цел производство на суровини и храни от животински произход или за други селско- или горскостопански цели, или за работа (впрегатен добитък, едър и дребен рогат добитък, свине, зайци, птици, буби, пчели).
3. “едри преживни животни” са говеда и биволи.
4. “дребни преживни животни” са овце и кози.
5. ”еднокопитни животни” са коне, магарета и техните хибриди.
6. ”птици” са кокошки, пуйки, патици, гъски, гълъби и токачки, отглеждане в затворени помещения и в кафези за лични нужди.
7. „животни” са бозайници, птици, земноводни, влечуги, риби, молюски, ракообразни, други гръбначни и безгръбначни животни, отглеждани от човека със стопанска и нестопанска цел или обитаващи дивата природа.
8. „животни-компаньони” са животни, които се отглеждат в домакинството или от интерес към животното, доколкото става въпрос за домашни животни или опитомени животни от разред месоядни, гризачи, зайцеподобни, папагалови, чинкови, гълъбови и животни от клас Риби.
9.”агресивни кучета” са кучета, които проявяват неадекватна реакция, насочена срещу хора или животни, която в зависимост от силата и нейното естество би могла да доведе до нараняване или причиняване на смърт;
10. „с цел развъждане” е размножаване на животното поне веднъж годишно.
11. „строг нашийник” е нашийник от метални звена и защита на ларинкса с косо извити навътре заоблени метални щифтове с диаметър минимум 3.5 мм.
12. ”маловажни нарушения” са тези, при които извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от същия вид.

 

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:

§ 1. Настоящата Наредба се издава на основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, Закона за устройство на териториите, Наредба № 7 на Министерство на здравеопазването, ЗВМД, Наредба № 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, Закон за защита на животните и Закона за опазване на околната среда и влиза в сила 14 дни след публикуването и в местния печат.

§ 2. Специфичните условия за отглеждане и защита на животните, които не са обект на настоящата наредба, се подчиняват на изискванията на ЗВМД, ЗЗЖ и конкретната подзаконова нормативна уредба.

§ 3. Настоящата Наредба е приета с Решение № 404 по протокол № 24 от 30.07.2009г. на Общински съвет Шумен и отменя Наредбата за притежаване и отглеждане на кучета на територията на Община Шумен, приета с Решение № 850 от 11.12.2006г. на Общински съвет Шумен, както и чл. 2, чл. 3 и чл. 4 от Наредба № 1 за подържане и опазване на обществения ред в Община Шумен.

§ 4. Обнародването на настоящата Наредба се извършва чрез публикуването й в един местен ежедневник.

Изменението на наредбата, прието с Решение № 284 по Протокол № 18 от 20.12.2012 г., влиза в сила от 03.01.2013 г.