НАРЕДБА

ЗА ПРЕСТОЙ И ПАРКИРАНЕ НА ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА УПРАВЛЯВАНИ ИЛИ ПРЕВОЗВАЩИ ЛИЦА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ШУМЕН

/Приета с Реш. 304 от 31.01.2013 г. на Общински съвет Шумен/

Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.1. (1) С наредбата се уреждат условията и редът за обособяване на местата, определени за превозните средства, обслужващи хора с трайни увреждания, по издаване на карта за паркиране и правилата за използване на улеснения при паркиране.

(2) Наредбата се прилага на цялата територия на Община Шумен и по отношение на всички обозначени места за паркиране от хора с трайни увреждания, независимо от техния стопанин.

Чл.2. (1) Местата за престой и паркиране на превозни средства обслужващи хора с трайни увреждания се определят възможно най-близо до входовете на сградата, пред която се намират паркоместата и се обозначават с пътен знак Д21 „Инвалид”, в съответствие с Наредба № 18 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци и с плътна пътна маркировка с международния символ за достъпност.

(2) Броят на местата по ал. 1 се определя съгласно глава пета от Наредба № 4 от 1 юли 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с трайни увреждания издадена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Глава втора

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗДАВАНЕ НА КАРТА ЗА ПАРКИРАНЕ НА ХОРА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

Чл.3. (1) Картата за паркиране за хора с трайно увреждане се издава от кмета на общината по образец (Приложение № 1), съобразен с изискванията на стандартизирания модел на Общността от Приложението към Препоръка 98/376/ ЕО на Съвета от 4 юни 1998 г., относно картата за паркиране на хора с трайни увреждания и чл. 99а от ЗДвП и съдържа следната задължителна информация:

1. Трите имена и актуална снимка на правоимащото лице, притежател на картата;
2. Дата на издаване на картата;
3. Срок на валидност на картата;
4. Номер на картата в регистъра на редовно издадените карти;
5. Подпис на лицето с трайни увреждания или на законният представител;
6. Знак за защита.

(2) Кметът на общината създава и поддържа регистър, който трябва да съдържа:

1. Пореден номер на издадена карта за паркиране на хора с трайни увреждания;
2. Име, презиме и фамилия на лицето с увреждане;
3. Единен граждански номер;
4. Номер и дата на издаване на експертно решение на ТЕЛК, НЕЛК или ДЕЛК;
5. Валидност на издадената карта - съобразно срока на експертното решение на ТЕЛК, НЕЛК или ДЕЛК.

(3) Карта за паркиране за хора с трайно увреждане се издава на лице, което в резултат на анатомично, физиологично или психическо трайно увреждане, е с трайно намалени възможности да изпълнява дейности по начин и в степен, възможни за здравия човек и за което органите на медицинската експертиза са установили степен на намалена работоспособност или са определили вид и степен на трайно увреждане 50 и над 50 на сто.

(4) Степента на трайно увреждане на лицата, се удостоверяват с решение за освидетелстване на ТЕЛК и/или НЕЛК в оригинал или заверен от лицето препис.

Чл.4. (1) За издаване на карта за паркиране на местата, определени за превозните средства, обслужващи хора с трайни увреждания и използване на улеснения при паркиране по чл. 99а от Закона за движение по пътищата, лицата с трайни увреждания с постоянен и/или настоящ адрес в община Шумен, подават искане до кмета на общината. За деца с определен вид/степен на увреждане, заявлението се подава от законния представител.

(2) Към заявлението лицата по ал. 1 прилагат:

1. Лична карта на лицето подаващо искането, като данните от нея се сверяват и тя се връща;
2. Решение на ТЕЛК /или НЕЛК за освидетелстване в оригинал и или заверен препис;
3. Актуална цветна снимка, с размери 3 на 4 см.;
4. Копие от нотариално заверено пълномощно, когато искането не се подава от лицето с трайни увреждания, придружено от решение на ТЕЛК /или НЕЛК за освидетелстване в оригинал и или заверен препис;
5. Друг документ удостоверяващ представителната власт на лицето подаващо искането;
6. В случаите когато правоимащия желае да ползва и правото по чл. 5, ал. 1 от тази наредба, трябва да представи свидетелство за регистрация на МПС, съответно свидетелство за брак или раждане на дете, когато МПС-то не е регистрирано на негово име.

(3) Картите се издават в срок от 30 дни, считано от датата на подаване на искането, придружено с документите посочени в ал. 2.

Глава трета

ПРАВИЛА ЗА ПРЕСТОЙ И ПАРКИРАНЕ НА ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА ОБСЛУЖВАЩИ ХОРА С ТРАЙНИ УВРЕЖДАНИЯ

Чл. 5.(1) Право да престояват и паркират на определените в чл. 2, ал. 1 места, имат превозните средства, които към момента при и по време на паркирането обслужват персонално лицето, с валидна карта издадена на негово име и са обозначени според изискванията на тази наредба.

(2) Правото по ал. 1 се осъществява по следния начин:

1. Безплатно и неограничено във времето върху специално определеното и сигнализирано за тази цел паркинг-място, на превозни средства, обслужващи лице с трайни увреждания пред сградата по постоянен или настоящ адрес на същото лице, в която се намира жилището обитавано от него. В този случай превозното средство, обслужващо лице с трайни увреждания, следва да е негова собственост или собственост на негов съпруг/а или родител, настойник или попечител на правоимащото лице, а адреса на местодомуването на превозното средство трябва да съвпада с адреса, посочен в свидетелството за регистрация.
2. Безплатно за време до 2 часа на специално определените и сигнализирани за тази цел места, във всички отворени за обществено ползване паркинги на територията на Община-Шумен на превозни средства, обозначени според изискванията на тази наредба, които към момента при и по време на паркирането пряко, непосредствено, лично, индивидуално и конкретно обслужват хора с трайни увреждания.
3. Безплатно за време до 2 часа на специално определените и сигнализирани за тази цел места в участъци, определени за платено паркиране на превозни средства, обозначени според изискванията на тази наредба, които към момента при и по време на паркирането, пряко, непосредствено, индивидуално, конкретно и лично обслужват хора с трайни увреждания.

Чл.6. Притежателят на картата е длъжен при и по време на паркирането в определените в чл. 2, ал. 1 места, да я постави на видно място в долния ляв ъгъл на предното стъкло на автомобила, откъм вътрешната му страна по такъв начин, че при осъществяване на контрол да се възприемат данните от нея.

Чл.7. Забранява се на обозначените съгласно чл. 2, ал. 1 места, да престояват и паркират превозни средства на лица, който не притежават карта за паркиране за хора с трайно увреждане или които използват само експертно решение на ТЕЛК, НЕЛК или ДЕЛК или стикер изобразяващ пътен знак Д21.

Глава четвърта

КОНТРОЛ

Чл.8. (1) Контролът по спазването на правилата за паркиране в по чл. 2, ал. 1 се осъществява от длъжностни лица от общинско предприятие „паркинги и гаражи” при Община Шумен, униформените служители от съответните териториални звена на Главна дирекция „Охранителна полиция” в Министерство на вътрешните работи, както и други длъжностни лица от общинската администрация, определени със заповед на Кмета на Общината.

(2) Служителите в общинското предприятие „Паркинги и гаражи” в Община Шумен, могат да извършват проверки на стопанисваните от предприятието паркинги, относно паркирането и спазването на правилата на наредбата, в местата по чл. 2, ал. 1, като изискват и доказателства от водача на съответното превозно средство за наличие на тяхното право.

(3) Наказателните постановления се издават от кмета на Община Шумен или от негов заместник, въз основа на акт съставен по наредбата от лицата по ал. 1.

(4) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Глава пета

АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ

Чл.9. (1) Който престоява или паркира на обозначено място по чл. 2, ал. 1, в нарушение на чл. 7, се наказва с глоба 200 лева.

(2) Който използва карта за паркиране за хора с увреждане, която е издадена за другиго, в нарушение на чл. 5, се наказва с глоба 500 лева.

(3) Лице с трайно увреждане, което не притежава карта за паркиране за хора с трайно увреждане по образец, а използва други документи и знаци за обозначаване на превозното средство, се наказва с глоба до 50 лева.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Издадените до влизане в сила на наредбата от общинско предприятие „Паркинги и гаражи”, карти за преференциално паркиране на хората с увреждане, запазват действието си за срок на валидност, след което лицата са длъжни да ги подменят с образец съгласно Приложение № 1.

§ 2. Текстът на чл. 9, ал. 3 влиза в сила една година след влизане в сила на наредбата.