НАРЕДБА

ЗА ПРИНУДИТЕЛНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАПОВЕДИ ПО ЧЛ. 195, АЛ. 4, АЛ. 5 И АЛ. 6 ОТ ЗУТ ЗА ПОПРАВЯНЕ, ЗАЗДРАВЯВАНЕ ИЛИ ПРЕМАХВАНЕ НА СТРОЕЖИ ИЛИ ЧАСТИ ОТ ТЯХ И ЗАПОВЕДИ ПО ЧЛ. 225А, АЛ. 1 ОТ ЗУТ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА НЕЗАКОННИ СТРОЕЖИ ИЛИ ЧАСТИ ОТ ТЯХ ОТ ОРГАНИТЕ НА ОБЩИНА ШУМЕН

/Приета с Решение № 1039 от 25.06.2015 г. на Общински съвет Шумен/

 

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за принудително изпълнение на заповеди по чл. 195, ал. 4, ал. 5 и ал. 6 от ЗУТ за поправяне, заздравяване или премахване на строежи или части от тях и на заповеди по чл. 225а, ал. 1 от ЗУТ за премахване на незаконни строежи от четвърта до шеста категория или части от тях от четвърта до шеста категория, съгласно чл. 137, ал. 1 от ЗУТ, от органите на Община Шумен.

Чл. 2. Тази наредба не се прилага за строежите от първа, втора и трета категория и за преместваемите обекти и рекламните елементи.

Чл. 3. Към принудително изпълнение на заповедите по чл. 1 се пристъпва, когато за същите е допуснато предварително изпълнение или са влезли в сила, но не са изпълнени доброволно от адресатите в определения за това срок.

 

Глава втора

РЕД И НАЧИН ЗА ПОПРАВЯНЕ, ЗАЗДРАВЯВАНЕ ИЛИ ПРЕМАХВАНЕ НА СТРОЕЖИ

Чл. 4. (1) В заповедите по чл. 1 кметът на общината или упълномощено от него длъжностно лице определя срок за доброволно изпълнение, който не може да бъде по-кратък от срока за обжалване на съответната заповед.

(2) Заповедите по чл. 1 се изпращат на кметовете на кметства или кметски наместници, на чиято територия се намират имотите, за връчване на адресатите и за осъществяване на контрол по изпълнението им.

(3) Кметовете са длъжни да връчат заповедите на адресатите, да осъществяват контрол по изпълнението им и да съдействат на гл. архитект и директора на дирекция „УТКСиЕ“ при Община Шумен за изпълнение на функциите му по тази наредба. Заповедите се връчват по реда на Административно-процесуалния кодекс.

(4) В тридневен срок след изтичане на срока за доброволно изпълнение, служителите по чл. 223, ал. 2 от ЗУТ са длъжни да извършват проверка по изпълнението им и да съставят констативен протокол. (Приложение № 1).

(5) При констатирано неизпълнение на съответната заповед се пристъпва към действия по принудителното й изпълнение.

Чл. 5. Дружествата, доставчици на вода и енергия, са длъжни да изпълняват разпорежданията за тях в заповедите по чл. 1, както и всички други разпореждания на органа, издал заповедта, свързани с принудителното им изпълнение.

Чл. 6. (1) В седемдневен срок от съставяне на констативния протокол по чл. 4, ал. 3 се съставя административна преписка с протокол (Приложение № 2) , съдържащ предложение за начина на изпълнение на поправянето, заздравяването или премахването и необходимите строително-монтажни работи.

(2) При необходимост от конструктивно становище или инвестиционен проект за поправяне, заздравяване или премахване, от одобряване на инвестиционен проект за укрепване на сградата, както и от друга документация, това изрично се посочва в протокол. (Приложение № 2).

Чл. 7. В едномесечен срок от изпращането на протокола (Приложение № 2) , органът, издал заповедта по чл. 1, възлага фактическото й изпълнение на определени изпълнители по реда на Закона за обществените поръчки.

Чл. 8. С възлагане на фактическото изпълнение, органът издал заповедта по чл. 1, определя дата и час за принудителното й изпълнение, които се съобщават на всички заинтересовани лица по реда на Административно-процесуалния кодекс.

Чл. 9. (1) На определената дата и час служителите по чл. 223, ал. 2 от ЗУТ, съвместно с изпълнителя, в присъствието на представители на дружествата - доставчици на вода и енергия и на органите на Министерството на вътрешните работи, съставят протокол за състоянието на строежа, преди започването на принудителното изпълнение на заповедта по чл. 4, ал. 1. (Приложение № 3).

(2) В случаите, когато предмет на заповедта е поправяне, заздравяване или премахване на жилища, принудителното изпълнение се извършва, след разрешение по реда на чл. 272, ал. 2 от Административно-процесуалния кодекс, по искане на органа, издал заповедта.

Чл. 10. (1) В случаите, когато строежът не е освободен доброволно от обитателите и от движимото имущество, намиращо се в него, изпълнителят по чл. 7 пристъпва към принудително освобождаване на строежа със съдействие на органите на Министерството на вътрешните работи.

(2) Изнесеното движимо имущество се предава на собствениците му.

(3) В случай, че собствениците не желаят да приемат изнесеното движимо имущество, или ако не може да бъде установен неговия собственик, изпълнителят по чл. 7, в присъствие на органите на Министерството на вътрешните работи, съставят опис за вида, количеството и състоянието му при изнасянето и същото се оставя на отговорно пазене в помещение, определено от кмета на общината.

(4) Извършените разходи по ал. 1 са за сметка на собствениците на строежите и се събират по реда на чл. 14.

Чл. 11. (1) Дейностите по поправяне, заздравяване или премахване на строежа се ръководят от представител на изпълнителя, който задължително е технически правоспособно лице и се извършва съгласно съставената техническа документация.

(2) В процеса на поправяне, заздравяване или премахване на строежа изпълнителят е длъжен да спазва техническата документация, нормативните изисквания за съответната дейност и нормите за безопасност, като носи отговорност за причинени материални щети и увреждане на трети лица.

Чл. 12. След изпълнението на заповедта за принудително поправяне, заздравяване или премахване на строежа се съставя протокол (Приложение № 4) от служителите при Община Шумен, представител на изпълнителя, представители на дружествата - доставчици на вода и енергия и органите на Министерството на вътрешните работи. В случаите, в които изпълнението на заповедта се състои в премахване на строеж, кметът на Община Шумен уведомява Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

Чл. 13. Почистване на терена от отпадъците, получени при поправянето, заздравяването или премахването на строежа и възстановяването на терена се извършва от изпълнителя по чл. 7 и е за сметка на собствениците на строежа.

 

Глава трета

РЕД ЗА ВЗЕМАНИЯ ПО НАПРАВЕНИТЕ РАЗХОДИ

Чл. 14. (1) Община Шумен по реда на чл. 196, ал. 6 от ЗУТ или на чл. 225а, ал. 4 от ЗУТ си възстановява разходите извършени по принудителното изпълнение на издадените заповеди, при условията и по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс.

(2) За извършените разходи по премахването се съставя протокол (Приложение № 5) от представители на изпълнителя и от служителите по чл. 223, ал. 2 от ЗУТ при Община Шумен.

(3) В случаите, в които собственикът на терена, където е установено наличие на незаконен строеж по смисъла на чл. 225а, ал. 2 от ЗУТ или строеж по чл. 195, ал. 4, ал. 5 и ал. 6 от ЗУТ и извършителят на строежа са различни физически и/или юридически лица, те отговарят солидарно за направените разходи по принудителното изпълнение на заповедта за поправяне, заздравяване или премахване на строежа.

(4) Когато собственикът на строежа е неизвестен, разходите по изпълнение на заповедите по чл. 1 са за сметка на общинския бюджет.

 

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 196, ал. 5 от ЗУТ и чл. 225а, ал. 3 от ЗУТ.

§ 2. С влизането в сила на тази Наредба се отменя Наредбата за принудително изпълнение на заповеди за поправяне, заздравяване или премахване на строежи или части от тях от органите на Община Шумен (приета с Решение № 82 от 30.04.2008 г. на Общински съвет - Шумен).

Наредба влиза в сила в деня на публикуването й в местен ежедневник.