НАРЕДБА

ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ РАЗКОПАВАНЕ НА ТРОТОАРИ, УЛИЧНИ НАСТИЛКИ И ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ШУМЕН

/Приета с Решение № 203 по Протокол № 10 от 30.06.2016 г. на ОбС Шумен/

 

І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Настоящата наредба се издава във връзка с регламентиране реда и условията при издаване разрешения за разкопаване за дейности, определени в чл. 83-87; 89-92; 93-94; 98А; 98Б; 192-194; 210; 211 от ЗУТ на територията на община Шумен.

 

ІІ. УСЛОВИЯ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ РАЗКОПАВАНЕ НА БЛАГОУСТРОЕНИ ПЛОЩИ

Чл. 2. (1) На територията на Община Шумен се разрешава строителството на нови водоснабдителни, канализационни, енергоснабдителни, газоснабдителни и далекосъобщи-телни мрежи само въз основа на предварително одобрен от кмета на общината план за инвестиционни намерения на операторите на съответните мрежи (съответното експлоатационно дружество) за територията на общината, съгласуван от директора на дирекция „Устройство на територията” в срок до 15-ти септември за следващата година.

(2) Право да се прокарат нови водоснабдителни, канализационни, енергоснаб-дителни, газоснабдителни и далекосъобщителни мрежи през имоти общинска собственост се учредява със заповед на кмета на общината.

Чл. 3. (1) На основание съгласуваните планове по чл. 2, ал. 1, директорът на дирекция „УТ” ежегодно (срок до 15-ти октомври) изготвя комплексен план за цялата община, който осигурява съгласуваност при полагане и изграждане на отделните подземни улични мрежи и съоръжения и координация на подземното с надземното улично строителство.

(2) При изготвянето на плана директорът на дирекция „УТ” задължително извършва групиране на заявките на отделните оператори за съответните мрежи, за съвместното им изграждане по отделните райони.

(3) При техническа невъзможност за полагане на различните проводи в един изкоп (поради спазване на техническите изисквания), прокопаването се извършва по самостоятелни трасета, но едновременно за всичките проводи.

(4) За всеки отделен заявител се издава отделна заповед за учредяване на право на прокарване по реда на чл. 192-194 от ЗУТ, независимо че ще бъде използван един изкоп за полагане.

Чл. 4. Разрешителни за строеж на нови участъци от съответната мрежа, които не са били включени в плана по чл. 3 поради несвоевременно заявяване на инвеститора, не се издават. Забраната е валидна до края на календарната година, за която е изготвен планът.

Чл. 5. Разрешителни за строеж на нови участуци от съответната мрежа, които не са били включени в плана по чл. 3 поради несвоевременно заявяване от страна на възложителя, не се издават, освен в случаите за обекти, които не са включени в годишния план, но имат валидно сключени договори за строителството на съответния обект с фиксирани срокове за изграждане.

Чл. 6. (1) Издаването на разрешения за прокарване на отклонения, извършването на преустройство и планови ремонти на съществуващите водоснабдителни, канализационни, енергоснабдителни, газоснабдителни и далекосъобщителни мрежи, може да се извършва само след предварително одобрен план за този вид дейност от Общината, в срока по чл. 2.

(2) При необходимост от актуализиране на съответния план следва да се извършва групиране на заявките на собствениците на отделните имоти, инвеститорите и операторите на съответните мрежи, за съвместно строителство за съответния квартал (улица).

(3) Разрешителни за строеж на отклонения, извършването на преустройство и планови ремонти на съществуващите водоснабдителни, канализационни, енерго-снабдителни, газоснабдителни и далекосъобщителни мрежи, които нямат одобрен план съгласно ал. 1 или нямат актуализиран план по ал. 2, не се издават до края на календарната година.

(4) Право да се прокарат отклонения от общи мрежи на водоснабдяването, канализацията, енергоснабдяването, газоснабдяването и от далекосъобщителните мрежи през имоти общинска собственост се учредява със заповед на кмета на общината.

(5) Разрешения за разкопавания се издават от упълномощено от кмета лице от общинската администрация след внасяне на депозит в размер, определен по реда на чл. 9, ал. 3 от настоящата наредба.

(6) За издаване на разрешението за разкопаване на тротоари, улични настилки и зелени площи заинтересованите физически или юридически лица подават в деловодството на Общината следните документи:

1. Заявление по образец;

2. Копие от съгласуван работен проект с количествени или количествено-стойностни сметки;

3. Проект за организация на движението;

4. Документ за внесен депозит;

5. Договор за поддържане на изкопните работи и възстановяване по чл. 11, ал. 2 от наредбата.

Чл. 7. (1) В случаи на бедствия, аварии, катастрофи, както и при извършването на аварийни ремонти на съществуващите отклонения, извършването на преустройство и планови ремонти на съществуващите водоснабдителни, канализационни, енергоснабдителни, газоснабдителни и далекосъобщителни мрежи и техните отклонения, при които е наложително прокопаване на общински пътища и улици, пътна инфраструктура и озеленени площи, строителството може да се извършва само след задължително уведомяване на общинската администрация, внасяне на депозит в размер, определен по реда на чл. 9, ал. 3 от настоящата наредба и получаване разрешение от нея.

(2) Извън работно време, в неработни и в празнични дни се уведомява дежурния в Общината, като разрешаване при започване на строителните работи не се изисква. Дежурният вписва уведомлението в дневник за резултатите от дежурството по Общински съвет за сигурност и в първия работен ден уведомява директора на дирекция „Устройство на територията“. На следващия работен ден в Общината се представя график за възстановяване на пътната и тротоарна настилка или озеленена площ и се внася депозит в размер, определен по реда на чл. 9, ал. 3 от настоящата наредба.

(3) След приключване на аварийния ремонт засегнатите от него общински пътища и улици, пътна инфраструктура и озеленени площи се възстановяват в срок от 10 (десет) дни от лицата, извършили аварийния ремонт до състояние, съответствуващо на това преди извършването на ремонта. Ако възстановяването е невъзможно поради обективни причини, лицата, извършили прокопаването, възстановяват повредите по пътното платно и тротоарите, за да осигурят проходимостта им. Качеството на извършените възстановителни работи се удостоверява с протокол, съставен от длъжностно лице, определено от кмета на община Шумен.

Чл. 8. (1) При нанасяне на повреди по проводите на техническата инфраструктура, собственост на общината или на трети лица, при извършване на прокопавания за водоснабдителни, канализационни, енергоснабдителни, газоснабдителни и далеко-съобщителни мрежи и техните отклонения, извършващият прокопаването незабавно (с предимство) отстранява тези повреди за своя сметка, преди възстановяване на настилките, с оглед обезпечаване на непрекъснатост на водоподаването, електроподаването, газо-подаването, ползването на канали и др.

(2) Възстановяването на щетите по водопроводите, каналите, електрозахранващите и далекосъобщителните кабели и газопроводите задължително се извършва от съответния оператор и се удостоверява с протокол, подписан от оператора на съответната мрежа и изпълнителя на обекта.

 

ІІІ. ГАРАНЦИИ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА УВРЕДЕНИТЕ НАСТИЛКИ

Чл. 9 (1) Възложителите, в чиято полза са издадени разрешителни по реда на чл. 2, чл. 6 и чл. 7 от настоящата наредба, извършват за своя сметка, в срокове, определени в разрешението, пълното възстановявате на всички елементи на увредената от тях общинска инфраструктура (пътни настилки, тротоари, фасади, зелени площи, паркова мебел, осветление и други елементи на общинската инфраструктура).

(2) За изпълнение на възстановителните работи възложителите сключват от свое име договори със строители, притежаващи сертификат за извършване на съответната строителна дейност.

(3) За гарантиране възстановяването на разкопаните благоустроени терени, възложителят внася депозит в Общината в размер, определен с Приложение № 1 от настояшата наредба, представен като парична сума по сметката на Община Шумен или като банкова гаранция. Площта, за която се внася депозит за възстановяване, се определя на базата на разрушената зона, увеличена от всички страни с още 0,30 м.

(4) Ако възложителят избере да представи депозита за участие под формата на парична сума, платена по банков път, документът, удостоверяващ платената гаранция, следва да бъде заверен с подпис и печат от съответната банка и да се представи в оригинал. В случай че сумата е преведена по електронен път (електронно банкиране), той следва да завери съответния документ с неговия подпис и печат.

(5) Банковата гаранция трябва да бъде неотменима и безусловна, с възможност да се усвои изцяло или на части. Същата следва да съдържа задължение на банката-гарант да извърши безотказно и безусловно плащане при първо писмено искане на упълномощено лице от Община Шумен.

(6) Депозитът се освобождава до 30 (тридесет) процента остатък при приключване на строителството и напълно - при изтичане на съответните гаранционни срокове. За освобождаване на депозита за обекти от І до ІІІ категория съгласно чл. 137 от ЗУТ, възложителят задължително представя и доклад от консултант по чл. 166 от ЗУТ в областта на строителството за вида, обема и качеството на извършените възстановителни работи и съответствието им с технологичните изисквания за изпълнението им, както и гаранционните изисквания за всеки вид от тях. Остатъкът от депозита се връща след представяне на протокол за качеството на извършените възстановителни работи, съставен от длъжностно лице, определено от кмета на община Шумен. За обектите от ІV и V категория съгласно чл. 137 от ЗУТ качеството на възстановителните работи се удостоверява с протокол, съставен от длъжностно лице, определено от кмета на община Шумен.

(7) Общината не дължи лихви по внесения депозит за възстановяване на разрушените настилки.

(8) Гаранционните срокове за извършените възстановителни работи е две години от датата на приемане и въвеждане на обекта в експлоатация.

(9) В предвидения гаранционен срок всички възникнали дефекти по възстанови-телните работи се отстраняват от възложителя незабавно, в срок, посочен от Общината. При закъснение или при отказ да се извърши отстраняването на констатираните недостатъци на възстановителните работи в обема на гаранционната отговорност, Общината има право, след предварително писмено уведомление, да пристъпи към отстраняването им за сметка на инвеститора.

(10) Изпълнението на задълженията на възложителите по тази наредба се вписват в условията на разрешението за строеж.

(11) В случаите, когато се извършват разкопавания, свързани с основни ремонти на техническите проводи, предхождащи рехабилитация на уличните и тротоарни настилки по капиталовата програма на общината, експлоатационните дружества не внасят депозит.

Чл. 10. В местния печат и на интернет страницата си Общината публикува информация за предвидените за реализация общински обекти и одобрения план за прокопаванията, с която да се информират гражданите и лицата и организациите, извършващи разкопаванията и възстановяванията.

Чл. 11. (1) Строителство на нови водоснабдителни, канализационни, енерго-снабдителни, газоснабдителни, далекосъобщителни мрежи, в т.ч. реконструкцията и плановите им ремонти, както отклоненията от тях, се извършва в периода от 1 март до 31 октомври. Извън този период разкопавания се допускат само за аварийни ремонти.

(2) Изключения на условията по ал. 1 се допускат след сключване на договор между възложителя и Община Шумен за поддръжка на участъка до възстановяването му.

 

IV. АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ

Чл. 12. Наказва се с глоба от 100 до 1000 лева, ако в друг нормативен акт не е предвидено по-тежко наказание, участник в строителството по смисъла на ЗУТ, който:

1. извършва, разпореди или допусне извършването на СМР по тази наредба, без да уведоми за това Община Шумен и без за това да са издадени разрешителни по реда на чл. 2, чл. 6 и чл. 7 от наредбата;

2. не изпълни писмено предписание или нареждане на контролен орган по тази наредба, издадено в рамките на неговата компетентност;

3. не осигури достъп, не представи необходимите документи, данни, легитимация и писмени справки на контролните органи;

4. не извърши възстановителните работи и не отстрани за своя сметка нанесените повреди на общинско имущество във връзка с осъществявани от него СМР по тази наредба в срока, определен от органите на Общината.

Чл. 13. Наказва се с имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лева юридическо лице или едноличен търговец:

1. възложител на СМР, за които не е подадено уведомление;

2. възложител на СМР, не изпълнил писмено предписание или нареждане на контролен орган по тази наредба, издадено в рамките на неговата компетентност;

3. възложител, който не извърши възстановителните работи и не отстрани за своя сметка нанесените повреди на общинско имущество във връзка с осъществявани от него СМР по тази наредба в срока, определен от органите на Общината.

Чл. 14. За други нарушения по тази наредба, както и на решенията и предписанията, основани на нея, наказанието е глоба от 100 до 500 лева за физически лица, а за юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в размер от 500 до 2 000 лева.

Чл. 15. (1) Установяването на нарушения по тази наредба, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(2) Актовете за установяване на нарушенията по тази наредба се съставят от длъжностни лица, определени от кмета на общината.

Чл. 16. Наказателните постановления се издават от кмета на общината.

 

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Изпълнените разкопавания преди приемане на настоящата наредба се възстановяват от възложителите им в срок до 30.07.2016 г. При неизпълнение на задължението не се разрешава да се издава на същия възложител разрешение за строеж до края на настоящата година.

§ 2. Тази наредба отменя чл. 22, ал. 8 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред на територията на Община Шумен (Приета с Решение № 578/11.03.2010 г., в сила от 17.04.2010 г., изм. и доп. с Решение № 888/18.12.2014г., изм. и доп. с Решение № 920/17.02.2015 г. на Общински съвет Шумен).

§ 3. Тази наредба отменя Решение № 694 по протокол № 43/19.12.2002 г. на Общински съвет, гр. Шумен, по т. 4, раздел III, чл. 20 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред в Община Шумен.

§ 4. За периода от влизане в сила на настоящата наредба до края на календарната 2016 година се прилага досегашният ред.

Настоящата наредба е приета с Решение № 203 по протокол № 10 от 30.06.2016 г. на Общински съвет Шумен и влиза в сила от деня на публикуването й в местен ежедневник.

 

Приложение № 1 към чл. 9, ал. 3 от наредбата

Размер на сумите, които следва да бъдат внесени по чл. 9, ал. 3 от Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за извършване разкопаване на тротоари, улични настилки и зелени площи на територията на община Шумен.

Вид настилки и общински площи, които ще се разкопаватЕд.мярка;прокопана улична настилкаСтойност в лева
Възстановяване асфалтобетонови улични настилки по улици с „леко“ натоварено движение на МПСm250,00 лв.
Възстановяване асфалтобетонови улични настилки по улици с „тежко“ натоварено движение на МПСm290,00 лв.
Възстановяване на паважни улични настилкиm235,00 лв.
Възстановяване на зелени площиm220,00 лв.
Възстановяване на тротоарни настилкиm250,00 лв.