НАРЕДБА

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ПАЗАРИ

/Приета с Реш. № 474 от 20.10.1998 г. на Общински съвет - Шумен./

 

РАЗДЕЛ І

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.1. Тази Наредба регламентира дейността и специфичните правила за организация и управлението на общинските пазари на територията на Община Шумен.

Чл.2. Наредбата цели създаването на:

  1. Равноправни и изгодни условия за разгръщане на свободната стопанска инициатива на производители и търговци и осъществяване на лоялна конкуренция между тях.
  2. Оптимална организация на търговията на общинските пазари.
  3. По-добър ред и законност на общинските пазари и осъществяване на ефикасен контрол по спазване нормативните актове на компетентните разпоредителни органи.

Чл.3. Под понятието “Общински пазари” по смисъла на тази наредба, се разбира отреден по съответен ред терен с точно определени граници, съгласно одобрена схема,който се оборудва с необходимата материална база ( закрити складови и търговски площи, павилиони, маси, теглилки и друг инвентар, лаборатории за контрол, административни помещения, санитарни възли, паркинги и др.) и където се извършва търговска дейност от физически и юридически лица със стоки за населението.

Чл.4. Общинските пазари могат да бъдат универсални, специализирани, постоянни, сезонни, временни и др., в зависимост от възможностите на терена, изискванията за спазване на определени санитарно-хигиенни, технологично и други норми и съобразно нуждите на населението.

 

РАЗДЕЛ ІІ

СЪЗДАВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ЗВЕНО “ОБЩИНСКИ ПАЗАРИ”

Чл.5. (1) Звено “Общински пазари” се създава с решение на Общинския съвет по предложение на кмета на Общината.

(2) Организацията и дейността на пазарите в Общината се осъщетвява от специализирано звено “Общински пазари” по смисъла на чл.52 ал.2 от ЗОС.

(3) Със заповед кметът на Общината може да възложи стопанисването и управлението на някои общински пазари с временен характер и на други физически и юридически лица.

Чл.6. (1) Кметът на Общината може да възложи стопанисването и управлението на някои общински пазари с временен характер и на други физически и юридически лица.

(2) Специализирано звено “Общински пазари” се ръководи от управител, който се назначава от Кмета на Общината след конкурс и носи пълна отговорност за състоянието и дейността му.

(3) Управителят на звено “Общински пазари” назначава персонала и сключва трудови договори със служителите, съгласно утвърденото щатно разписание от Кмета на Общината.

(4) Управителят на звеното сключва договори за наемната цена на услугите, съгласно ценоразпис , утвърден от Кмета на Общината, за ползване на съоръжения и заето площ от юридически и физически лица.

(5) Управителят сключва договори, свързани с осъществяването на дейността на звено “Общински пазари”.

(6) Управителят на звеното съставя “Вътрешни правила за организация на работната заплата”, отнасящи се за служителите от звено “Общински пазари”, които се утвърждават от кмета .

(7) Управителят съставя длъжностните характеристики на персонала на звено “Общински пазари”, като същите се утвърждават от кмета.

Чл.7. (1) Специализираното звено “Общински пазари” предоставя наличната материална база за ползване срещу заплащане от физически и юридически лица за осъществяване на търговска дейност по следния ред:

  1. Закрити помещения и павилиони се предоставят под наем при спазване базисните цени, приети от Общински съвет, като правата да подписва договорите след провеждане на търг или конкурс се делегират от управителя на звеното.
  2. Търговски маси, теглилки и друг инвентар се предоставят за ползване от управителя на звеното по ред и цени съгласно утвърден от Кмета Правилник за вътрешния ред.

(2) Специализираното звено “Общински пазари” изпълнява и следните функции:

  1. Информира по подходящ начин лицата, осъществяващи търговска дейност, както и гражданите, за реда и специфичните изисквания съгласно Правилника за вътрешния ред на пазарите, и прави в тази връзка конкретни и задължителни за изпълнение разпореждания.
  2. Осигурява условия за екологичен, санитарен и ветеринарен контрол и други необходими условия в защита интересите на потребителя.
  3. Осигурява безопасни условия на труд на осъществяващите търговска дейност лица, както и безопасност на гражданите.
  4. Определя работно време на пазарите, а при необходимост и точен график за зареждане, извозване на амбалаж, влизане на МПС в района на пазарите и др.
  5. Организира поддържането на реда и чистотата на общинските пазари.
  6. Работи в тясна връзка със специалистите от Общинската администрация, ХЕИ, ДВСК, РДВР и други органи, по отношение на спазването на нормативната уредба, и прави съответните предложения.
  7. Осъществява контрол, съгласно надлежния законов ред по спазване на нормативната уредба и Правилника за вътрешния ред на пазарите и осигурява безпрепядственото им функциониране.
  8. При установени нарушения прави задължителни за изпълнение разпореждания и налага санкции съгласно предвидените в Наредбата.

 

РАЗДЕЛ ІІІ

РАЗКРИВАНЕ, МЕСТАНАХОЖДЕНИЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПАЗАРНИ ПЛОЩАДКИ НА ЗВЕНО " ОБЩИНСКИ ПАЗАРИ”

Чл.8.(1) Постоянни общински пазари са:

  1. Централен - бул.”Сим.Велики”.
  2. Пред Супермаркета пред “Автогарата”.
  3. Пред магазин “РУМ”.
  4. Пред магазин “Хали”.
  5. кв.”Херсон”.
  6. кв.”Тракия” - ул.”Странджа”.
  7. кв.”Тракия” - ул.”Дедеагач”.
  8. кв.”Тракия” - автобусен обръщач.
  9. Площад “Оборище”.
  10. Източно от бензиностанцията на Пазара.
  11. кв.“Б.Бългтаранов” - пред супера.

(2) Изброените в предходната алинея пазари са със специализация за продажба на плодове, зеленчуци, промишлени и хранителни стоки.

Чл.9.(1) Разкриването на нови постоянно действащи пазари,определянето на тяхното местонахождение и специализация става с решение на Общинския съвет, след предварително проучване и установяване на необходимостта от тях и възможностите за тяхното изграждане.

(2) Местонахождението и видът се определят в съответствие с териториално-градоустройствените, екологическите, санитарно-хигиенните и ветеринарни изисквания и нормативи, в изпълнение на нормативната уредба в страната.

(3) Със заповед на кмета на Общината могат да се разкриват временни общински пазари по конкретен повод и с определено предназначение за срок не повече от една година.

Чл.10. (1) Кметът на Общината утвърждава Правилника за вътрешния ред за пазарите, който включва:

  1. Предмета и обхвата на дейността на пазара.
  2. Реда за получаване право за ползване на място и инвентар на пазара.
  3. Права и задължения на продавачите.
  4. Права и задължения на персонала на звено “Общински пазари”.
  5. Санитарно-хигиенни, ветеринарни, технологични и други правила, свързани с доставката, съхранението и манипулирането на предлаганите за продажба стоки.
  6. Правила за реда на електрозахранването на павилионите, сергиите и др. временни обекти.
  7. Правила за предлагане на екологически чиста продукция.
  8. Работно време на пазарите.
  9. Реда за транспортиране, разтоварване и подреждане на стоките.
  10. Размера на заплащането за ползване на търговско оборудване и други услуги на пазара.
  11. Реда и начините за осъществяване на контрол.
  12. Санкции при нарушаване на Правилника от служители на звеното.
  13. Обществен контрол и защита на купувачите.
  14. Защита на продавачите.

(2) Утвърждава работните проекти за изграждане на материалната и техническата база за звено “Общински пазари”, съобразни с териториално-градоустройствените, търговско-технологическите, санитарните и ветеринарните изисквания и организация на движението.

Чл.11. Специализираното звено “Общински пазари” извършва вътрешно райониране на пазарните площи съобразно изискванията за съвместимост на стоките. Съгласно БДС и други нормативни актове и особености на терена, както и с цел диференциране на размера на заплащаните такси и наеми от търговците в зависимост от разположението им на пазара.

Чл.12. Продажбите се извършват по свободно определяеми цени, освен в случаите, когато по нормативен път, за някои стоки е предвиден друг ред за ценообразуване.

Чл.13. Таксите за общинските пазари могат да бъдат дневни и месечни, а наемите за помещенията - годишни.

 

РАЗДЕЛ ІV

ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧЕТНОСТ НА ПРИХОДИТЕ НА ЗВЕНО “ОБЩИНСКИ ПАЗАРИ”

Чл.14. Звено “Общински пазари” е извънбюджетно мероприятие към общината на самоиздръжка и със самостоятелна приходо-разходна сметка и отделен баланс.

Чл.15. (1) Източници на парични средства, включени в предмета на дейност на Звено “Общински пазари” са:

  1. Приходи от наем за помещения по приети базисни цени на Общински съвет и цени, достигнати на търг.
  2. Наемната цена на услугите за ползване на съоръжения и заето площ на пазара. Размерът на наемите се определя за ден и за месец.
  3. Приходите от наеми за помещения и за ползване на съоръжения и площи на пазара и други видове услуги да се доказват с първични счетоводни документи, съгласно чл.37, чл.38 и чл.39 от Глава І на Закона за данък върху добавената стойност (данъчна фактура, опростена фактура, данъчно кредитно или данъчно дебитно известие,както и известия към опростената фактура);
  4. Приходите от такси по Тарифата за ЗМДТ, събрани такси с приходни квитанции на Министерство на финансите чл.12 на Наредба № 4 за отчитане касовото изпълнение на държавния бюджет, се отнасят чрез данъчна служба в приход на бюджета на Общината.

(2) Средствата от предшестващите точки се използват за издръжка на дейността на Звено “Общински пазари”, а превишението на приходите над разходите, след облагане на печалбата с данък за общините и данък върху печалбата, съгласно чл.44 и чл.45 от Глава VІ на Закона за корпоративното подоходно облагане, се използва за придобиване на дълготрайни материални активи и за преводи на Общината за осъществяване на икономическата и социална политика на същата.

(3) Разпределението на превишението на приходите над разходите става ежегодни за текущата година. Неизползваните средства от предшестващата година се използват през следващата.

(4) Разходването на набраните средства се разрешава от кмета, на базата на проекти, одобрени от Общинския съвет.

 

РАЗДЕЛ V

ИЗГРАЖДАНЕ НА МАТЕРИАЛНО - ТЕХНИЧЕСКА БАЗА НА ПАЗАРИТЕ

Чл.16. Звено “Общински пазари”, със съдействието на общината финансира и изгражда необходимата материално-техническа база на пазарите, които са: открити и закрити търговски и складови площи, административни помещения, обекти за хранене и други съпътстващи дейности, паркинги, санитарни възли и други необходими съоръжения. Същите са регламентирани в програми и проекти, утвърдени по надлежен ред.

 

РАЗДЕЛ VІ

ЗАБРАНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.17. На общинските пазари се забранява:

  1. Извършване на дейност в противоречие с нормативната уредба в страната и утвърдения Правилник за вътрешния ред.
  2. Извършване на търговска дейност или услуги без надлежно оформен документ, доказващ правото на такива.
  3. Продажба на стоки с недоказан произход, или в нарушение на БДС, екологичните, санитарно-хигиенните и ветеринарни изисквания.
  4. Предлагане на стоки и услуги с външен вид и опаковка, наименование или други белези, заблуждаващи потребителите относно качеството и други съществени потребителски свойства.
  5. Ползването за търговска дейност собствени на търговците преносими съоръжения (походни легла, сгъваеми маси и столове и др.), с изключение на специализирани такива за продажба, които се разполагат само с разрешение на специализираното звено “Общински пазари” и на определеното от него място.

 

РАЗДЕЛ VІІ

АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ И КОНТРОЛ

Чл.18. (1) За нарушаване разпоредбите на тази наредба се налагат глоби в размер от 200 до 500 лв. и възстановяване на нанесените щети, а при повторно нарушение, лицето се лишава от правото да упражнява определена дейност на територията на Общинските пазари за срок от 6 месеца до 2 години.

(2) За измама на купувача чрез нестандартни мерки и теглилки или по друг начин се налага наказателна глоба 500 лв.(петстотин лева) и лишаване от търговска дейност на територията на общинските пазари за срок от две години.

(3) Не се разрешава наемането на маси, търговски площи и инвентар на територията на общинските пазари от лица, на които има съставени актове за нарушения по настоящата Наредба до плащане на наложената глоба.

(4) Стоките, обект на нарушение по чл.17 т.3 и 4 и вещите, чрез които е извършено нарушението да бъдат конфискувани или унищожавани по надлежния законов ред, ако представляват опасност за здравето или живота на хората.

Чл.19. (1) Нарушенията се констатират с актове от служители на Звено”Общински пазари” или упълномощени лица със заповед на кмета на Община Шумен.

(2) Наказателните постановления се издават от Кмета на Общината.

(3) Редът за съставяне на актовете, възражението по тях, наказателните постановления и тяхното обжалване е според разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл.20. Обществения контрол се осъществява от граждански организации, които подпомагат контролните органи при осъществяване на дейността им.

 

РАЗДЕЛ VІІІ

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. Тази Наредба се издава на основание чл.20 и 22 и чл.51 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ДВ бр.77/1991 г.), приета с Реш. № 474 по Протокол № 56 от 20.10.1998 г. на Общински съвет - Шумен.

Настоящата Наредба влиза в сила от 01.11.1998 г. и подлежи на обнародване в местен вестник.

§2. Длъжностните лица от специализираното звено по тази наредба да се снабдят с надлежно оформени служебни карти, с които да се легитимират, при изпълнение на служебните задължения.

§3. В срок до 30.11.1998 г. специализираното звено “Общински пазари” да разработи и Кметът да утвърди Правилник за вътрешния ред за действащите на територията на града общински пазари.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Пламен Петков