Дни на предците – Плиска 2019 - Община Шумен

Дни на предците – Плиска 2019

От 31 май до 2 юни 2019 година ще се проведе осмото поредно издание на „Дни на предците – Плиска 2019”, събор-фестивал на средновековния бит и култура. Основни организатори на събитието са Регионалният исторически музей – Шумен и Сдружението за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол, град Варна

Традиционно фестивалът включва изяви на клубове за исторически възстановки, конни клубове, реконструктори, изпълнители на автентичен фолклор, майстори на старинни занаяти от страната и чужбина, с цел всички те да покажат бита и традициите на старите българи и сродни култури от ранното и късно средновековие. Акценти на събитието са воински умения и бойни практики от средновековието, възпроизведени от гърба на коня и в пеши битки, конна езда и използването ѝ при пресъздаването на различни исторически периоди.

Съборът се провежда в Националния историко-археологически резерват „Плиска”, до източната порта на стария град. В деня на демонстрации (1 юни), когато се очаква и най-голям интерес, входните такси за посетителите ще са намалени и ще бъдат 3 лв. за възрастни и 1 лв. за учащи се.

Програма:

– 31 май 2019 г. от 11.00 до 17.00 часа – лагерен живот – бит и култура през средновековието, вход за публиката и разглеждане на лагерите, представящи различни периоди от средновековния живот на нашите предци, занимания на участниците с публиката, свободни тренировки и демонстрации;

– 1 юни 2019 г. – ДЕН ЗА ДЕМОНСТРАЦИИ:

– от 09.00 часа – Вход за публиката и разглеждане лагерите на участниците;

– от 11.00 часа – Официално откриване и представяне на участниците;

– до 17.00 часа – Демонстрации и състезания – конни демонстрации, бойни демонстрации, стрелба с лък, средновековни занаяти, бит и култура, средновековна храна и напитки.

– 2 юни 2019 г. от 9.00 до 12.00 часа – вход за публиката и разглеждане на лагерите, след 12.00 часа събиране на лагерите и отпътуване на участниците.

.

Участници:

  1. „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“ град Варна – бит и традиции на българите от ранното средновековие, поселение от юрти, въоръжение, снаряжение, ковачница, плъстене на килими от вълна, приготвяне на храна, коне и конни традиции, демонстрации на бойни умения от кон;
  2. Школа по конна езда „Борисови“ от село Любен Каравелово, област Варна – конни демонстрации и приемственост на конните традиции;
  3. Нина Янкова и група „Сива“ от град Стара Загора – бойни умения от кон, стрелба с лък от земя и от гърба на коня;
  4. Крум Япулов от гр.София – конни каскади и джигитовка;
  5. „Клуб за средновековни военни изкуства – Ратина“ град Сливен – българите през ранното средновековие, стрелба с лък и бойни умения на средновековната армия;
  6. Екип на крепост „Туида“, град Сливен – бит и традиции на българите от ранното средновековие, плъстарство и бойни умения с лък;
  7. Сдружение „Величие” – Исторически парк с. Неофит Рилски, община Ветрино, област Варна – обучение на грабливи птици и историческа фехтовка;
  8. Сдружение „Дукс Антика“ от град Свищов – ромеите през ранното средновековие, бит и традиции, боен строй и бойни демонстрации, средновековна грънчарска работилница;
  9. Йордан Сивков и „Наследство на номадските цивилизации“ от град Добрич – ранните българи и преселението им отсам Дунава;
  10. Сдружение „Вълкашин“ от град София –средновековните българи, бойни умения и демонстрации по боравене с оръжия и схватки;
  11. Сдружение „Ситалк” от град Пловдив – бит и традиции на българите от стредновековието, забвни средновековни игри за малки и големи;
  12. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Шумен – ранното средновековие;
  13. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Велики Преслав – средновековието по нашите земи;
  14. Национално дружество „Традиция” – регионален клон град Велико Търново – българите през късното средновековие;
  15. Калина Атанасова и Александър Минчев от град Варна – късното българско средновековие, средновековен павилион;
  16. Група за исторически възстановки Nokors от град Букурещ – Румъния – пресъздават живота през късното средновековие;
  17. Петя Крушева от град Пловдив – средновековна храна, презентации и дегустация;
  18. Иван Рендаков от град Пловдив – средновековни накити и бижута;
  19. Любомир Милинов от град София – средновековна медовина;
  20. Стефан Попов и Детска школа по бойна фехтовка – с. Младен, общ. Севлиево;
  21. Христилина Христова от град Шумен и Румянка Николова от град Варна – плъстене и изделия от плъстена вълна;
  22. Петър Петров – Петроний от град Варна – монетосечене;
  23. Емил Маринов от град Шумен – металопластика;
  24. Ивайло Енев от град Русе – средновековно въоръжение – студено коване;
  25. Пенко Цанков от град Варна – средновековни занаяти;
  26. Виктория Денева и Денислав Денев от град Силистра – дърворезба и ножарство;
  27. Ценко Здравков от град Шумен – дървообработка;
  28. Танцов ансамбъл при Народно читалище град Плиска;
  29. Танцов ансамбъл при Народно читалище „Христо Ботев” град Нови пазар;
  30. Гайдари при Народно читалище „Христо Ботев” град Нови пазар.