Съпругата на арх. Иван Цонев дари негови картини на Шумен

Акварелни творби на Иван Цонев и негови дипломни проекти с идеи за визията на централната градска част и на гаровия площад в града, изработени също като акварелни рисунки, дари днес на община Шумен съпругата му Елжбиета Цонева. Тя бе гост на кмета Любомир Христов, за да предаде част от наследството, което остави след смъртта си шуменецът арх. Иван Цонев.

Любомир Христов благодари на семейството за решението да остави част от картините на художника на Шумен и най-вече творбите, които са свързани с родния му град. Кметът обяви, че ще потърси съдействието на специалисти къде и как да бъдат експонирани картините. „Те са част от историята на нашия град, а ние сме тези, които трябва да съхраняваме тази история. Ние сме тези, които трябва да запазим спомена и за големите творци, допринесли за развитието на националното и световното изкуство.“ От своя страна той подари на Елжбиета Цонева каталог на съвременните шуменски художници. “С благодарност и уважение” написа на корицата на каталога Любомир Христов. “Скромен подарък, който да ви напомня за Шумен.”

Той е роден на 28 юни 1928 г. в Шумен. Завършва архитектура през 1954 година и веднага е разпределен като градски архитект в родния си град, но за съжаление, единственият реализиран негов проект е фонтанът в началото на парка “Кьошковете”. Оказва се, че идеите му за благоустрояване на града не срещат одобрение от тогавашното местно партийно ръководство и той работата в съвета. Започва да се занимава със сценография в самодейния куклен театър към читалище „Добри Войников“ и от там тръгва неговият път в голямото изкуство. По-късно работи в Централния куклен театър в София, във Варна и през 1993 година се връща в Шумен като директор на кукления театър до 1996 година.

Иван Цонев е един от най-популярните куклено-театрални сценографи в България и чужбина. Името му се свързва с търсенето на нови визуални тенденции в българския куклен театър в периода на 60-те години, както и излизането му на международната сцена.

Той е автор на сценографията на знаковия спектакъл „Петя и вълкът“, както и на един от най-популярните спектакли за възрастни в България – „Съкровището на Силвестър“ в Централния куклен театър. Сред забележителните му художествени постижения са още: „Крали Марко“, „Мизантроп“ и няколко версии на „Малкият принц“.

През 1962 г., заедно с професорите Атанас Илков и Николина Георгиева, поставя началото на висшето образование за куклен театър у нас в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

В артистичната си кариера Иван Цонев е бил сценограф на над 250 продукции на територията на страната и в чужбина. Има 49 турнета в Германия, Полша, Русия, Чехословакия, Великобритания и др. Негови продукции са излъчвани по телевизията в България, Полша, Югославия и Германия. Участвал е в много международни изложби за сценография и е носител на многобройни награди – от национални прегледи, „Златният делфин“, от Съюза на българските художници, от фестивала в Единбург и др. Имал е 9 самостоятелни и 4 колективни изложби. Негови творби са притежание на частни колекции в Англия, Полша, Гърция, САЩ, Германия, Швейцария и Франция.

 

 

 

Skip to content