Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература

Шумен ще бъде домакин на ХХVIII Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература от 13 до 15 май 2022 г. Конкурсът е посветен на 120 години от рождението на унгарския писател Дюла Ийеш и 100-годишнината от рождението на Блага Димитрова, като през тази година той ще се проведе в рамките на седмицата, когато се чества Денят на Шумен.

В конкурса могат да участват  ученици, непрофесионалисти, студенти по изкуствата и професионални артисти, които изпълняват по свой избор произведения от унгарската и българската поезия, проза и драматургия с общо времетраене 10 минути. Прослушванията се провеждат в Народното читалище „Добри Войников-1856“.

Участниците са разделени в пет групи и категорията „Дигитална поезия“:

Първа група – ученици до 11 години;
Втора група – ученици над 11 години;
Трета група – непрофесионалисти;
Четвърта група – студенти от ВУЗ по изкуствата;
Пета група – професионални актьори;

Категория „Дигитална поезия“

Желаещите да участват в направлението „Дигитална поезия“ записват своя видеоклип с мобилен телефон или друго мобилно устройство с вградена камера. В него трябва да бъдат включени стихове от унгарски поети или композиция от творби на унгарски и български поети. Регламентът позволява да има визуални и звукови ефекти, анимация, музика, надписи и др. Времетраенето на клипа трябва да бъде не повече от 3 минути. Няма възрастови ограничения, но малолетните участници е необходимо да представят писмена декларация за съгласие от родител/попечител. Видеоматериалите се изпращат най-късно до 29 април 2022 г. на имейл: konkurs.shumen@gmail.com, като изрично се посочва, че са за категорията „Дигитална поезия с Новател“. Подробна информация за статута на конкурса и заявка за участие e публикувана в сайта на Община Шумен в раздел „Култура, младежки дейности и спорт“, в секция „Култура“.

За всички победители в отделните групи са предвидени парични и предметни награди, посещение в Унгария и Дебрецен.

Конкурсът се организира през две години от 1969 г. досега от Община Шумен, Институт Лист – Унгарски културен институт, София, Министерството на културата и се провежда с подкрепата на Община Дебрецен, Съюза на артистите в България, ШУ „Еп. К. Преславски“, спонсори – фирмите „Алкомет“, „Контракс“, „Новател“ и ДЗУ – Стара Загора, семейство Поповски и къщата музей „Лайош Кошут“.

Skip to content