Почит към Лайош Кошут и унгарските революционери

Кметът Любомир Христов заедно с г-н Ерик Черновиц, заместник-ръководител на дипломатическата мисия на Унгария и първи съветник в унгарското посолство и г-жа Сандра Мишкеди, директор на Унгарския културен институт взеха участие в ритуала по полагане на венци и цветя пред паметника на Лайош Кошут по повод Националния празник на Унгария, който се отбелязва на 15-ти март.

В словото си Ерик Черновиц припомни събитията от Унгарската революция през 1848-1849 г. Той благодари за усилията, които Община Шумен полага, за да запази жив спомена за Лайош Кошут и унгарските революционери. „Този благороден жест в значителна степен допринася за укрепването на връзките между нашите народи. Няма по-добро доказателство за успешното ни сътрудничество от това, че тази година за 28-ми път организираме Националния конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература, който ще се проведе в Шумен от 13 до 15 май“, отбеляза зам.-ръководителят на дипломатическата мисия и съветник в унгарското посолство в София.

След ритуала по полагане на венци и цветя унгарските гости посетиха къщата музей „Лайош Кошут“ и арменската църква „Св. Богородица“, където през 1849 г. унгарският революционер и неговите сподвижници отбелязват Рождество Христово.

По време на визитата директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди съобщи, че през месец май за първи път в Шумен ще бъде показана специална светлинна инсталация под формата на изложба по повод 220 години от рождението на Лайош Кошут. „Искахме да отбележим с нещо наистина специално годишнината от рождението на Лайош Кошут и се спряхме на този вариант“, каза Мишкеди. Тя обясни, че се предвижда инсталацията да бъде зад витрина. Идеята е да бъде поставена по пешеходната зона в града, за да може да се види от повече хора. Светлинната инсталация ще остане в Шумен две седмици. След това ще бъде показана и в столицата, допълни Сандра Мишкеди.

По-рано днес г-н Ерик Черновиц и г-жа Сандра Мишкеди се срещнаха с кмета Любомир Христов в общинската администрация. По време на срещата те разговаряха за историческите корени на връзките между Шумен и унгарската страна, както и за ролята на унгарските емигранти при навлизане на европейското влияние в града. Бяха коментирани и предстоящи срещи на унгарски инвеститори с представители на бизнеса от Шумен и Варна.

Любомир Христов подари на г-н Ерик Черновиц плакет с изображението на глобалния символ на България – Мадарският конник, а на г-жа Сандра Мишкеди – албум „Имена в българското изкуство от Шумен“.

Skip to content