Шумен чества Деня на народните будители

“Eдин народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина“. С тези думи на Васил Друмев, създателят на първата българска повест и първата българска пиеса, историкът Бета Хараланова от Регионалния исторически музей в Шумен се обърна към гражданите и гостите на града по време на тържеството, посветено на 1-ви ноември.

Днес шуменци честваха Деня на народните будители. Стотици граждани се събраха пред паметника на Нанчо Попович в градинката пред Народното читалище “Добри Войников 1856”, за да изразят соята признателност към делото на просветители, книжовници, революционери и строители на отечеството, допринесли за възраждането на българския национален дух.

“Цял низ от светли имена – чисти и сияйни, които издигат българското самосъзнание и превръщат България в държава на духа. И нека заедно да си припомним каменния надпис от времето на хан Омуртаг „Човек и добре да живее, умира. И друг се ражда. И нека родените по-късно помнят!“

Ние сме родени по-късно. Други ще се родят след нас. Нека помним“, каза още в словото си по повод Деня на народните будители Бета Хараланова.

Кметът на община Шумен Любомир Христов и председателят на Общинския съвет проф. Борислав Беджев връчиха наградата “Златна значка на град Шумен” на писателката Къна Бойчева за нейните изключителни заслуги в областта на куртурата. Къна Бойчева е основател на музея “Добри Войников” в Шумен. Тя е автор на множество публикации и монографии за Шумен през Възраждането.

Председателят на Общонародната фондация “Христо Ботйов” Боян Ботйов връчи Националната награда на името на Даскал Ботьо Петков на учителя по история в СУ “Сава Доброплодни” Георги Йоргов за неговия принос в патриотичното възпитание на учениците в класни и извънкласни форми на обучение.

Поздравителен адрес от името на министъра на образованието по повод 1-ви ноември Деня на народните будители прочете Лиляна Друмева, съветник на министъра.

В празничната програма се включиха Ансамбълът за народни песни  “Панайот Волов” при НЧ “Добри Войников-1856”, деца от ДГ “Звънче” и ученици от квартет “Унисон” към СУ “Сава Доброплодни”.

От името на кмета на община Шумен Любомир Христов, областния управител проф. Стефан Желев, председателя на Общинския съвет проф. Борислав Беджев, ректора на Шуменския университет “Епископ Константин Преславски” проф. Георги Колев, декана на Факултета “Артилерия, ПВО и КИС” към Националния военен университет “Васил Левски” полк., доц. Сашо Евлогиев, представители на политически сили, образователни и културни институции бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Нанчо Попович.

Skip to content