Община Шумен информира местните производители за възможността да защитят географските означения на свои продукти

Община Шумен информира местните производители за възможността да защитят географските означения на занаятчийски и промишлени продукти. Възможността произтича от предстоящото прилагане на Регламент (ЕС) 2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти, който влиза в сила от 1 декември 2025 г.

От тази дата ще се изпълнява нов единен регистрационен режим. Регистърът дава географски означения по подобие на съществуващите системи за храни, вина и спиртни напитки, се посочва в писмо от НСОРБ и Патентното ведомство до Община Шумен.

Родните производителите, в т.ч. и от Община Шумен, ще могат да защитят наименованията на своите занаятчийски и промишлени продукти в целия ЕС като “географско указание”. Кандидатите за регистрация на географско означение могат да бъдат асоциации, групи производители или занаятчии, групи регионални производители и др. Производителите на даден продукт трябва да се обединят и да изготвят спецификация, която да описва подробно произход, място, дата и начин на създаване, определени норми и специфики на продукта, които го определят като уникален, се казва в указанията от НСОРБ.

Община Шумен информира в т.ч. и писмено регионалните занаятчийски камари и производителите на занаятчийски и промишлени продукти, като ги насърчава да се запознаят с предимствата на новия режим, част от които са етикетиране с логото на ЕС, ефективно правоприлагане и контрол на качеството, международни възможности за разпознаваемост, регионални предимства и ползи за потребителите и др.

Занаятчийските и промишлените продукти трябва да отговарят на следните три критерия, за да се ползват от закрила на равнище ЕС:

  1. Продуктът да е с произход от определено място, регион, държава.
  2. Даденото му качество трябва да се дължи основно на географския му произход.
  3. Поне един от етапите на производство трябва да се извършва в определения географски район.

Примери за такива продукти са: различни тъкани и изделия от дърво, керамика, камък и др. с местна идентичност като напр. Чипровски килими, Калоферска дантела, Врачански камък и др., както и ножарски, кожарски и други занаятчийски изделия като напр. Родопска каба гайда, Габровски ножове и др.;

Целта на регламента е да опази и развие културното наследство в занаятчийския и промишления сектор, както и да повиши доверието и видимостта на традиционните продукти, чиито основни характеристики са свързани с техния произход. Чрез него се разширява възможностите за защита на традиционните занаяти и промишлени продукти на европейско ниво.

Повече информация може да бъде намерена на сайта на Патентното ведомство на: https://www.bpo.bg/, както и в раздела за географски означения: https://www.bpo.bg/bg/obekti/geografski-oznacheniya/.

Информация е поместена и в сайта на НСОРБ на: https://namrb.org/bg/aktualno/nov-rezhim-za-zashtita-na-geografski-ukazaniya-za-zanayattchiyski-i-promishleni-produkti-ot-01122025-g-17183.

Заинтересованите лица могат да подават своите запитвания на електронната поща на Патентното ведомство: services@bpo.bg. Допълнителни въпроси и разяснения се отправят към г-жа М. Филипова от дирекция „Международно сътрудничество“ на тел. 02 9701405 и електронна поща: mpetrova@bpo.bg.

След 2 декември 2026 г. направените досега на национално ниво регистрации се прекратяват, се съобщава в писмото от НСОРБ до Община Шумен.

Skip to content