Най-често срещаният пропуск при подаване на заявления по проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Шумен“ са неплатени местни данъци и такси
Първият етап за прием на документи продължава до 31 май 2025 г.
Успоредно с подаване на документи от гражданите по проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Шумен“, се извършва и документална проверка на входираните заявления и оценяване на тяхното съответствие с изискванията.
Община Шумен моли гражданите да проверят дали са платили своите местни данъци и такси преди подаване на заявлението, защото това именно е най-честият пропуск – неплатените местни данъци и такси за предходната година за недвижимия имот, в който има желание за подмяна на отоплителния уред. Това е едно от задължителните изисквания, на което имотът с жилищно предназначение трябва да отговаря. Втори често срещан пропуск е, че имотът не е в регулация или не е разположен в регулационните граници на община Шумен. Собствеността/съсобствеността се доказва с нотариален акт или друг документ. Имотът не може да е общинска или държавна собственост.
При установяване на нередности или неточности, гражданите биват надлежно информирани и им се дава определен срок, в който биха могли да ги отстранят, след което отново биват включвани в проекта.
На одобрените административно кандидати ще бъдат направени посещения по домовете (обходи) на място в домакинствата, които текат и в момента.
Предвидено е от програмата за безплатна замяна на старите отоплителни уреди с екологични да се възползват 4 932 жилища на територията на общината.
Постоянните офиси в гр. Шумен са с работно време от понеделник до петък от 9:30 ч. до 12:30 ч. и от 13:00 ч. до 17:30 ч., както следва:
- на ул. „Съединение” № 71, ет. 2, офис 10 (сградата на РИОСВ);
- в кв. Гривица на ул. „Ген. Гурко” № 32А;
- в Административната сграда на „Общински пазари“.
Допълнителна информация за проекта може да се получи на сайта на Община Шумен, на тел. 0889 499 502 или на e-mail: panov_shumen@abv.bg.
Проектът е финансиран по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „За по-чист въздух!“, по приоритет 5 „Въздух“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България.