Над 70 участници ще представят спектакъла „Кармозинела“ в Шумен, ще има жестомимичен превод

Днес, 3 юли, от 21:00 ч. пред административната сграда на Община Шумен ще бъде представена безплатно пред шуменската публика оперетата „Кармозинела“.

Премиерно се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на над 70 солисти, смесен хор и духов оркестър, както и за първи път представяме оперета, придружена с жестомимичен превод, за да могат хората с увреден слух да се насладят на този род музикално изкуство, съобщават организаторите.

Оперетата се изпълнява по проект „Създаване на адаптиран спектакъл за солисти, хор и духов оркестър на „Кармозинела“, по Програма „Създаване“ към Национален фонд „Култура“ от СНЦ „Смесен хор „Проф. Венета Вичева“.

Режисьор е доц. Юлияна Панова, диригент – Христо Атанасов, сценограф – Магдалена Димова, корепетитор – Жанета Кацарова, пианист – Веселина Ботева, либрето – Рихард Хершсон, жестомимичен превод – Мая Саватеева.

В главните роли: сопрано Пролет Пенчева – в ролята на Кармозинела, Георги Тодоров – на Антонио, Владимир Маринов – на Петручио, Лилия Илиева – Михайлова – на Виолета, Александър Василев –  на Пиетро, Красимир Великов – на Лоренцо и Евгения Михова, Емилия Петрова и Светлана Григорова – в ролите на клюкарките Луиза, Бианка и Терезина.

Партньори са Община Шумен, Исторически музей гр. Попово, Районна организация на глухите – Шумен.

Идеята за създаване на адаптиран спектакъл за солисти, хор и духов оркестър на оперетата „Кармозинела“ се породи като почит към един от най-талантливите и активни шуменски музиканти Велико Дюгмеджиев, който преди 111 години поставя първото оперетно представление в Шумен – оперетата „Кармозинела“ от Виктор Холендер. Тя става начало на българската оперета и въобще на българския музикален театър. Много местни инициативи в Шумен още от епохата на Възраждането поставят началото и се превръщат в най-важните моменти от формирането и развитието на българската култура. Тук се зараждат българските традиции в инструменталното, вокално-хоровото и изпълнителското изкуство, посочват още организаторите.

На 9 юли оперетата ще бъде представена на сцената на Късноантичната крепост „Ковачевско кале“.

 

Skip to content