Гросмайсторите Радослав Димитров и Мартин Петров са победителите в турнира по ускорен шах и блиц

Радослав Димитров от клуб „Етър“ Велико Търново спечели Международния турнир по ускорен шах, който се проведе в зала „Арена Шумен“. Димитров завоювa първото място с актив от 9 точки след 7 победи, 4 ремита и допълнителни показатели. Също с 9 точки на второ място се класира гросмайстор Григор Григоров, а трети завърши гросмайстор Момчил Николов с 8,5 точки.

Тридневният турнир се игра в 11 кръга по швейцарската система, на контрола 15 минути + 10 секунди добавени на ход. Включиха се над 200 шахматисти, сред които и над десет гросмайстори.

Наградата за най-предно класиран шахматист над 60 години спечели гросмайстор Маргарита Войска. Никола Кънов взе приза за играч под 16 години. Давид-Александру Харабор от Румъния грабна отличието за най-предно класиран шахматист под 14 години, а Александър Атанасов спечели наградата за състезател под 12 години. За играч под 10 години победител е Борислав Желязков. Гросмайстор Ива Виденова-Куляшевич получи приза за най-предно класирана шахматистка.

В турнира по блиц победител стана гросмайстор Мартин Петров със 7,5 точки от общо 9. Второто място зае гросмайстор Красимир Русев със същия точков актив. Настоящият шампион на България по класически шахмат Кирил Георгиев завърши на трета позиция, като събра шест точки и половина. Гросмайстор Васил Спасов, който завърши шести, е най-предно класиралият се състезател от СКШ „Шумен“. В турнира по блиц се включиха рекордните за изданието 148 шахматисти, които играха на контрола 3 минути плюс 2 секунди на ход.

Снимки: Спортен клуб по шахмат „Шумен“