История с 35-годишна давност най-после намира своето решение

Публична среща във връзка с проявения обществен интерес по отношение на проведените от Община Шумен процедури с общински имоти на ул. „Цар Калоян“ в Шумен се проведе днес в областната управа. По покана на областния управител д-р Владимир Йолов в нея участваха кметът Любомир Христов, заместник-кметовете Росица Антонова, Найден Косев, Боян Тодоров, главният архитект Галин Антонов, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова и председателят на постоянната комисия по териториално развитие и селищно устройство Христофор Крумов.

Кметът Любомир Христов представи накратко предисторията на случая. Той припомни, че теренът се намира на ул. „Цар Калоян“, където няколко имота са били отчуждени още през далечната 1987 година в полза на държавата за построяване на улица. Оттогава започва и сагата с обезщетяването на собствениците, които са писали жалби до министерството на правосъдието, Европейския съд по правата на човека и до омбудсмана на републиката за това, че не са получили обезщетения или жилища по реда на Закона за териториално и селищно устройство. Тук трябва да посочим, че са им предлагани апартаменти в други части на града, но те категорично са отказали с настояването да получат жилища точно на това място. Едва в края на 2013 година общината  възлага изработването на идеен проект за застрояване. Направено е частично изменение на плана за регулация, одобрен е Подробен устройствен план, който е съгласуван с Министерството на културата. Издадена е виза от главния архитект, като на мястото е предвидено да се изградят 5 нови сгради, едната от които впоследствие отпада. През ноември 2017 всички правоимащи са запознати с плана за застрояване. Тогава са издадени и заповедите за обезщетяване. На свое заседание от 31 май 2018 година с 38 гласа „за“, без „против“ и без „въздържал се“ Общинският съвет решава да се проведе търг за учредяване право на строеж върху общинския поземлен имот с площ 1364, 00 кв.м. по регулационния план на град Шумен. С това свое решение (№798 по протокол №33) той възлага на кмета да проведе търга и да сключи договор за учредяване на право на строеж. Сградите са със смесено предназначение – за обслужващи дейности и жилища, като за обезщетяване на собствениците са предвидени три апартамента в сграда №1.

Оттогава до 23 юни 2022 година са проведени осем тръжни процедури, на които не се явява нито един кандидат. Със заповед на кмета от 27 май 2022 г. на 14 юни тази година отново беше проведен публичен търг за учредяване право на строеж за сгради 1,2,3 и 4 и този път е заявен интерес. За спечелил публичния търг е определен „Атрактив Хаус“ ЕООД и предстои сключване на договор.

Така накратко Христов описа цялата история. Според него общинските съветници вероятно са били подведени, когато твърдят, че не знаят за какво става дума и че администрацията продава, без да ги информира. Зам.-кметът по икономическо развитие Росица Антонова припомни, че общината не може нищо да продаде без решение на Общинския съвет. Зам.-кметът по образование и култура Найден Косев увери, че за децата и учителите от ДГ „Звънче“, настанени временно в една от къщите, която предстои да бъде премахната, са осигурени помещения. По думите му, обмислят се няколко варианта и в крайна сметка ще се вземе най-доброто за всички решение. Тези сгради не подлежат на дострояване и укрепване, защото са много стари, обясни и зам.-кметът по строителство и екология Боян Тодоров.

Както се вижда, проблемът е от 35 години. И сега, когато най-после с общата политическа воля на общинските съветници и на администрацията се стига до неговото решаване, темата се представя некоректно и манипулативно – никой не знае какво се върши и едва ли не децата остават на улицата. „Досега съм пропускал подобни писания, но този път няма да ги подмина. Няма да подминем и обвиненията към администрацията с неверни твърдения и внушения. Затова аз и екипът ми сме решили, че ще си потърсим правата по съдебен път“, каза в края на срещата кметът Любомир Христов.

 

Skip to content