Как децата да дадат първа помощ на близките си при инсулт

Здравно-образователната програма „Бързи герои 112“, насочена към деца от 6 до 9 години и техните близки, беше представена днес в зала 203 на Община Шумен. Целта на програмата е да обучи децата и родителите как да разпознават симптомите на инсулт и как да действат правилно в случай на спешност.

Инициативата е на председателя на Постоянната комисия „Здравеопазване и социална политика“ към Общинския съвет в Шумен д-р Ивайло Петров, който е невролог и бивш началник на отделението по неврология в МБАЛ – Шумен. На срещата присъстваха зам.-кметовете по здравеопазване и социална политика д-р Светлана Маркова и по образование и култура Найден Косев, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, експерти от отдела по образование, представители на образователни, здравни институции и бизнеса. Програмата беше представена от Елица Хадживълчева, национален координатор на „Бързи герои 112“.

Разпознаването на симптомите на инсулта и бързата реакция могат да спасят човешки живот, каза при откриването на срещата д-р Ивайло Петров. Той  припомни, че по данни на Световната организация за инсулт един от всеки четирима възрастни ще получи инсулт до края на живота си. България от години е на първо място в Европа по смъртност и инвалидизация от инсулт. Всеки ден някой от нас и около нас губи майка или баща, а децата ни – любима баба или дядо. „Но инсултът е лечим, ако се реагира бързо“, беше категоричен д-р Петров.

В България програмата „Бързи герои 112“ стартира през месец април 2021 година. Безценна за този проект е подкрепата на Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването и на Българското дружество по неврология, сподели пред участниците в срещата Елица Хадживълчева. Тя благодари за отзивчивостта на администрацията, на институциите, ангажирани с провеждането на учебните занимания по програмата и изрази увереност в успешното провеждане на кампанията на територията на общината.

Близо 3000 са децата в община Шумен на възраст от 6 до 9 години, които заедно със своите семейства и близки могат да станат част от кампанията. До този момент програмата „Бързи герои 112“ е осъществена в 15 български общини, обучени са над 5 800 деца и техните семейства.

Skip to content