Националният музикален театър ще гостува в Шумен за първи път със спектакъла „Криворазбраната цивилизация“

ДКТОт 17:30 ч. ще се провеждат съпътстващи спектакъла събития

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ ще гостува за първи път в Шумен, за да изнесе спектакъла „Криворазбраната цивилизация“. Той ще се играе на 29 май (четвъртък) от 19:00 ч. в салона на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“. Режисьор е шуменецът Николай Гундеров, който стана носител на „Златната значка на град Шумен“. Тя му бе връчена от кмета проф. Христо Христов на 11 май по време на тържествената сесия на Общинския съвет по повод Деня на Шумен.

Роден в Шумен е също асистент-режисьорът Тодор Велков, който ще влезе в главната роля в спектакъла. Шуменец е и изпълнителят на още един централен персонаж – голямата оперетна звезда Александър Мутафчийски. На пианото е Томислав Вичев – племенник на допринеслата изключително много за творческото развитие на Шумен проф. Венета Вичева. Създадената от шуменец творба продължава да бъде актуална и днес с новите си измерения и с авторския прочит от други шуменци 154 години по-късно.

Постановката е посветена на 50 години от превръщането на произведението на Добри Войников в телевизионен мюзикъл под режисурата на Хачо Бояджиев и със специално написана музика от Дечо Таралежков.

На 29 май от 17:30 ч., също в театралния салон на ДКТ – Шумен, ще се проведе открита репетиция преди спектакъла. Тя ще е отворена за децата от Шумен, които се интересуват от театрално изкуство. След репетицията, около 18:15 ч., в зала „1300 години България“ в театъра, ще се проведе образователно събитие, което включва открит за широката общественост и за театралите разговор с режисьора Н. Гундеров. В рамките на събитието има беседа от уредника на къщата музей „Добри Войников“ Мюжген Исуф за видния шуменски възрожденец и факти около написването на „Криворазбраната цивилизация“.

След срещата началникът на Държавен архив – Шумен д-р Антония Панева ще представи с фотографии и документи около случилата се по онова време т. нар. Френска сватба – първото представяне в България на „Криворазбраната цивилизация“ именно в Шумен по инициатива на Панайот Волов. Този исторически факт е свързна с идеята на автора да се бори срещу „деморализацията на младежта“, която, според него, може да бъде изгонена „със свястната съзнателност тоже на младежите“. На финала на това въведение към спектакъла режисьорът Николай Гундеров ще разкаже за пренасянето на действието в съвремието и за резонанса на творбата в наши дни според режисьорския му прочит.

Националният музикален театър гостува за първи път в Шумен, който е родният град на оперетата. Във връзка с това във фоайето на театъра ще бъде подредена изложба, посветена ва 110 години оперетно дело в България, подготвена от Община Шумен, НЧ „Добри Войников – 1856“ и Държавен архив – Шумен. Програмата е по инициатива и с участието на Jazz FM. За първи път представянето на един спектакъл ще бъде направено с богата съпътстваща програма, с което Шумен иска да постави акцент върху новите комуникационни измерения на колективното споделяне на изкуството. Програмният директор на Jazz FM Светослав Николов потвърди, че Радиото и Музикалният театър имат амбицията да проведат това специално събитие и в София.

Според директора на Радиото, тази уникална инициатива може да намери своето продължение и впоследствие чрез гостуване в Шумен на Държавна опера – Стара Загора, която подготвя за това лято премиерата на „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров.

Skip to content