Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки и големи почитатели на арфата

Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата.

На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа малките зрители  ще чуят приказки и легенди от историята на този древен инструмент от неговото създаване до днес и ще имат възможност да се докоснат до него.

Шуменци ще се насладят на красивия и нежен звук на арфата на Яна Дойнова във вечерния концерт, който ще започне в 18.30 часа също в зала „Сава Доброплодни“.  В програмата са включени музикални пиеси от различни епохи, стилове и култури. Публиката ще чуе и известни саунд тракове от игрални и детски филми.

Яна Дойнова е българска артистка и музикален педагог, завършила Националната музикална академия в София. Тя активно концертира и преподава, като ръководи собствена детска школа по арфа. Участва в различни музикални събития и концерти, включително образователни концерти за деца, където представя арфата и нейната история.

Организатор на събитието е НЧ „Добри Войников – 1856“.

Входът е безплатен.

Информация и снимки: НЧ „Добри Войников – 1856“

сърна

Неправителствени организации разпространиха наръчник за първа помощ за пострадали при пожар диви животни

сърнаНаръчникът бе предоставен на Община Шумен за повишаване информираността на хората

Организацията „Зелени Балкани“ и Спасителният център за диви животни изготвиха насоки при намиране на диви животни, пострадали при пожари. С наръчника се цели информираност за спасяване на пострадалото животно. Мерките могат да бъдат предприемани и от неспециалисти.

В наръчника е посочено, че преди да се предприемат каквито и да са действия, първо трябва да се информира екипа на спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“.

Някои от по-важните правила, които трябва да се следват, намирайки пострадало от пожар диво животно, са:

  1. Преместете раненото животно извън обсега на пожара.
  2. За временното настаняване на животното изберете тихо и спокойно място, далеч от хора и други животни.
  3. Задължително покрийте очите му, за да предотвратите стреса.
  4. Ако има повърхностни, обгорели участъци – задължително покрийте тялото с навлажнен плат.
  5. За птици: Дайте вода през ноздрите – приблизително 5 мл. на килограм.
  6. За бозайници: Дайте вода през устата – приблизително 10 мл. на килограм.
  7. Ако има рани от обгаряне или по други причини – опитайте се внимателно да почистите раната механично, най-добре с марля и риванол.
  8. Направете временна превръзка на мястото, като внимавайте да не нараните допълнително животното.
  9. Звъннете на телефон 112 или на екипа на Спасителния център за диви животни на телефон 0884 26 43 05.
  10. Ако вие транспортирате животното до Спасителния център, сложете го в картонена кутия, съобразена с размерите на животното – добре опакована и с дупки отстрани. При по-големи животни изберете транспортна кутия, съобразена с големината на животното. Транспортната кутия трябва да осигурява тъмнина и спокойствие. Ако е открита, завийте я с нещо подходящо.

Във всички случаи пазете себе си и околните! Не навлизайте в пожари и опасни ситуации без изричното разрешение на отговорните органи – пожарникари, полиция и др.

Организацията „Зелени Балкани“ и Спасителният център за диви животни посочват, че работата с диви животни е опасна и трябва всеки да се увери, че е взел всички мерки за безопасност.

Създателите на наръчника обръщат внимание, че насоките не са лечение, а първа долекарска помощ. При намиране на животно, пострадало от пожар, и след прилагане на мерките, задължително потърсете специалистите от Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“.

Кметът на Шумен: Заставам зад пострадалия от хищника на Платото туристически бизнес, ще направим всичко да удовлетворим техните искания

Общинските наематели са пожелали да бъдат освободени от наеми за този период

Заставам зад представителите на туристическия бизнес в Шумен, които пострадаха от появата на леопарда на Шуменското плато, и ще направим всичко възможно да удовлетворим техните искания. Това каза в ефира на NOVA в петък сутринта кметът на община Шумен проф. Христо Христов.

От местната власт отчитаме кризата с появата на хищника на Шуменското плато и предприемаме мерки да погасим щетите, които хотелиерите и ресторантьорите на Платото претърпяха. Ситуацията е следната: имаме два вида наематели – такива, които управляват общинска собственост и наематели на държавни обекти. За държавните обекти няма как ние, от Общината, да вземем отношение, разясни кметът.

Временните ограничения за достъп до Шуменското плато бяха въведени със заповед на директора на Регионалната дирекция по горите от 22 юни 2025 г. след заседание на Временния кризисен щаб към Областната администрация в Шумен.

Проф. Христо Христов допълни, че наетите общински обекти на Шуменското плато са три. За тях имаме юридическа възможност да вземем компенсиращи мерки. Мерките за другите, които не са общински, следва да са на национално ниво и с тях да се ангажира областната администрация, която е представител на държавата, чрез областния управител, поясни кметът правомощията по казуса.

Проф. Христов допълни, че от страна на общинските наематели основното искане е да бъдат освободени от наемите за този период.  Смятам, че това ще бъде удовлетворено. Подготвям докладна, която ще бъде депозирана на общинската сесия още този месец – юли, тъй като е ясно, че активите на Общината се управляват от Общинския съвет, посочи той.

Кметът съобщи, че има тенденция на повишение с 85 % на приходите от туризъм в Шумен за периода януари – юни 2025 – спрямо същия период на 2024 г., но допълни, че в действителност за м. юни, след появата на хищното животно на Шуменското плато, спадът е с около 600 души. Отчита се намаляване на входните такси от двата основни туристически обекта на Шуменското плато – Паметника „Създатели на българската държава“ и Шуменската крепост, добави кметът. Община Шумен предприема редица мерки за възстановяване на туристическия поток, включително и туристически маршрут „Мяу, ве“, вече обявен в социалните мрежи, стана ясно още от разговора.

Кметът определи въздействието от ограничителните мерки върху ресторантьорите и хотелиерите на Шуменското плато като негативно за бизнесите им и подчерта, че Общината ще направи всичко, за да компенсира загубите, в рамките на правомощията си по закон.

Видео: https://www.vbox7.com/play:b0d38bb3a8&start=3

Обявени са свободните места за трето класиране за прием на първокласници в Шумен

Вече са обявени свободните места за трето класиране за прием в първи клас в електронната система: https://schoolsh.uslugi.io/free-places.

Останалите 44 свободни места са разпределени в следните училища:

  • СУ „Панайот Волов“ – 1 бр.
  • СУ „Васил Левски“ – 6 бр.
  • VI ОУ „Еньо Марковски“ – 8 бр.
  • СУ „Трайко Симеонов“ – 13 бр.
  • IX ОУ „Панайот Волов“ – кв. Дивдядово“ – 16 бр.

В петък, 11 юли, от 10:00 ч. ще отвори системата за трето класиране, което ще продължи до 14 юли (понеделник) в 23:59 ч.

Резултатите ще бъдат обявени до 17:00 ч. на 15 юли, а записването на учениците е от 9:00 ч. на 16 юли до 17:00 ч. на 17 юли.

Родителите (настойниците) могат да подават заявление за участие в централизирано електронно класиране:

  • по електронен път (онлайн);
  • в училището, посочено като първо желание за прием в заявлението;
  • в Община Шумен, на гише № 7.

До 14 септември ще се попълват останалите свободни места на място по училища. Допълнителна информация – на тел: 0884889023, отдел „Образование, наука и развитие“, Община Шумен.

Около 15 тона дървени трупи и паднали клони след бурята са изнесени от улиците на Шумен

Над 20 курса с дървен материал, клони и дървета са извозени до настоящия момент от общинските предприятия, дейностите продължават

Общо до момента от улиците на града са изнесени около 15 тона дървен отпадък – трупи, клони, дървета, повалени от бурния вятър снощи. Товарните автомобили на общинските предприятия са направили над 20 курса, като в момента продължават да работят екипите на ОП „Чистота“, събиращи листна маса и малки клони.

Към 13:30 ч. днес извънредната група в Община Шумен, която координира дейностите между отделните общински предприятия, информира, че от 24 локации (към 13:30 ч. днес) с паднали дървета и клони от бурния вятър снощи, вече всички са обезопасени.

Екипите от трите предприятия докладваха, че са обходени районите, а не само местата с подадени сигнали, за да се отстранят от платна и тротоари падналите клони. Правят се допълнителни огледи за места, на които не са подадени сигнали, но има надвиснали клони.

Последните два сигнала, които се отработиха, бяха за отстраняване на паднали клони в района ул. „Искър“ 5, за което е уведомено енергодружеството, за да се предприемат дейности съвместно, както и за двора на ДГ „Братя Грим“, където екипите току-що разчистиха паднали клони и натрупана листна маса след бурния вятър.

От с. Царев брод започна лятното миене не контейнерите за отпадъци в Шуменско

В селата контейнерите ще бъдат мити два пъти годишно, като сега е първият път

Измиването и дезинфекцията на контейнерите по селата в община Шумен започна в четвъртък от с. Царев брод. За летните месеци има изготвен график за всички 26 села в общината, който от другата седмица включва и измиването и на градските контейнери в Шумен. Отпадната вода от дезинфекцията на кофите в града се събира в специална шахта в депото, според нормативната наредба, каза заместник-кметът по екология Даниела Русева, която уточни, че контейнерите в общината ще бъдат мити два пъти годишно, като сега е първият път.

Дейностите по измиването са съгласно договора, който е сключила Община Шумен, с фирмите за сметосъбиране и сметоизвозване, посочи Даниела Русева. Графикът се изпълнява едновременно от две машини, като първо минава сметосъбиращата, която изпразва контейнерите, а след нея – със специализираната техника – се извършва измиването и дезинфекцията. Управителят на фирмата А. Кулев уточни, че контейнерите се почистват с измиващ препарат и се дезинфекцират с друг, безопасен за хора. Процесът на работа се извършва изцяло в камион, където кофата се хигиенизира отвътре и след това се връща на мястото ѝ, без течове по улицата.

Кметът на с. Царев брод Стефан Живков посочи, че досега не е имало оплаквания от жителите и проблеми с нехигиенизирани казани. В момента контейнерите по селата се почистват един път на седмица от сметосъбиращата техника, което удовлетворява хората, посочи още той. В Царев брод има 107 контейнера, които се почистват по три пъти на месец през зимния период, а лятото – всяка седмица. Съдовете за отпадък тип „бобър“ са с капацитет 1,1 куб. м.

Заместник-кметът напомни, че е подписан договорът за компостиращата инсталация, обявена е обществена поръчка за доставка на съдове за зелени и хранителни отпадъци. За селата и кварталите на Шумен – Мътница, Дивдядово и Макак, съдовете за зелени отпадъци са 1061, а за хранителните – 1031 бр. Тя посочи, че има и специализирани камиони – два броя по 10 куб. м. за хранителни отпадъци, замърсени хартия и картон, както и други два броя камиони плюс един електрически за зелени отпадъци.

Дезинфекцията се извършва от фирмата „РТК“ ООД, която е отговорна за контейнерите в с. Царев брод и още 11 села в общината, които ще бъдат измити в периода от 10 юли до 22 юли. Останалите 14 села ще се почистват от фирма „АЕС-Х“ ООД. Графикът за изпълнение започва от 17 юли  и ще продължи и през август, като ще бъде съобразен с графика на сметосъбиращата техника. В град Шумен измиването се осъществява от ОП „Чистота“ и започва от следващата седмица.

Над 20 сигнала за паднали клони и дървета са постъпили след бурния вятър снощи в Шумен

В 13:00 ч. днес повторно се събира извънредната група за координация по отстраняване на паднали дървета

Над 20 сигнала са постъпили при дежурните в Община Шумен след снощния бурен вятър. Повечето от тях са за счупени клони и паднали дървета, които затрудняват движението на автомобили и пешеходци, както в града, така и извън него.

Сигналите са обработени и разпределени на 4 екипа, които работят на терен в т.ч. и със специализирана техника.

Сутринта рано в Община Шумен беше направена извънредна среща с ръководствата на общинските предприятия – „Общински жилища и имоти“, „Паркове и обредна дейност“ и „Чистота“, за да се координират действията според сложността на отстраняването на падналите дървета и клони и необходимостта от вишки и друга техника. Някъде се налага спиране на електрозанхранването, защото опасните клони и дървета са близо до електропроводи и трансформатори.

Сигнали за паднали дървета и клони в рамките на град Шумен са подадени за ул. „Симеон Велики“ – на 30 м. от кръстовището на пазара, за ул. „Марица“ № 47, ул. „Индустриална“ № 18, ул. „Харалан Ангелов“, за паднал клон от орех на ул. „Искър“ № 5, който виси опасно близо до ел. проводници, за паднал клон на ул. „Петър Парчевич“ № 18, както и за паднал клон на ул. „Д-р Петър Берон“ при паркирани автомобили. Граждани са алармирали и за паднали клони на пътното платно, които пречат на движението на ул. „Съединение“ № 83, на бул. „Симеон Велики“ № 11, на ул. „Васил Априлов“ № 46, вх. 2, както и за алеята между Профилираната езикова гимназия и СУ „Сава Доброплодни“. Получен е сигнал през нощта за клони на дървета, които се блъскат в електрическите проводи в района на ул. „Червени ескадрони“ № 16 и за паднал голям клон на детската площадка на пл. „Александър Стамболийски“.

Заместник-кметът по образование и култура Даниела Савчева нареди на екипите с приоритет да се разчистват и обезопасяват от рано сутринта районите при детските градини, училищата, детските ясли и детските площадки, както и при социалните центрове, като се работи с по-високо темпо на места, на които има блокиране на уличните платна или тротоари.

Извън рамките на града са получени сигнали за паднали дървета или клони по пътя за Новосел, след разклона за Лозево, където е било блокирано движението; при Пивоварната в посока Стария град; за пътя към Паметника „Създатели на българската държава“, където са били  блокирани двете платна снощи към 22:00 ч. заради паднало дърво; за участъка между Паметника и Гроба на курсистите; след големия завой на чешмата на „Кьошковете“ и по пътя между „Алкомет“ и околовръстното шосе.

Сигналите са подавани през цялата нощ и са уведомени РД ПБЗН – Шумен и ОД на МВР – Шумен, както и дежурните екипи към Общината.

Получени са сигнали и за боклук, който вятърът разнася, прекъсване на ел. захранването в Салманово поради гръмнал трафопост, пожар в с. Коньовец на поляна до конюшня и др., по които веднага са предприети действия.

Около 14:00 ч. пресцентърът на Община Шумен ще предостави актуална информация за разчистването от паднали клони и дървета. Водачите на МПС и пешеходците да се движат с повишено внимание на участъците, където работи механизираната техника.

До есента се очаква да приключат ремонтите на ул. „Обороще“ и пътя към „Барбароса“

Дейностите по двата обекта започнаха на 8 юли тази година

До есента се очаква да приключат ремонтите, които Община Шумен започна, на ул. „Оборище“ и в местността Сусурлука (пътя към комплекс „Барбароса“).

На 8 юли започна ремонтът на ул. „Оборище“, където се предвиждат изкопни и насипни работи, цялостна рехабилитация на улицата, поставяне на нови бордюри и тротоари, хидроизолация и ремонт на подпорната стена, преасфалтиране, ново улично осветление, изграждане на ВиК и ел. трасета, нова маркировка и др. Ще се обнови пространството в района на пл. „Оборище“. Очаква се строително-монтажните работи да приключат до есента, като сроковете по договора са 95 дни. Проектът „Рехабилитация и реконструкция на ул. „Оборище“, гр. Шумен“ е на стойност 1,1 млн. лв. и се изпълнява по Капиталовата програма на Община Шумен, приета с общинския бюджет в края на м. април тази година.

В местност Сусурлука ремонтната техника също вече е на място и извършва изкопни дейности при кръстовището на бул. „Ришки проход“ и пътя към комплекса „Барбароса“. По проекта се отводнява пътен участък при кръстовището, който от дълго време предизвиква локални наводнения при обилни валежи. СМР включват полагане на нови тръби, бетонов улей и линейни отводнители, асфалтиране на целия участък, чиято настилка в момента е в критично състояние. Проектът за реконструкцията на водопровод по бул. „Ришки проход“ също се финансира по Капиталовата програма на Община Шумен със сумата от 213 209 лв. Срокът за изпълнението му по договор е до 31 октомври.

В момента се изпълнява и проектът за асфалтиране на входа на Шумен от Пети километър, като на този етап е асфалтирана цялата дясна лента в посока от табелата за край на града към Пети километър и по нея движението се извършва с ограничение на скоростта поради довършителни дейности и валиране в банкета. Следващата седмица се очаква да приключи ремонтът и на лявата лента.

Също следващата седмица започва ремонтът на водопровода и на пътните платна на ул. „Университетска“.

Община Шумен спечели проект за над 6,5 млн. лв. за умни светофари, поливни системи, безплатен интернет и зарядни и GPS тракери за автобусите

По проекта ще се изгради ново LED осветление в кварталите и артистично осветление със звукови картини в Градската градина

Община Шумен спечели финансиране в размер на над 6,5 млн. лв. за внедряване на технологични решения за създаване на интелигентна градска среда. Проектът се финансира от Програма „Развитие на рагионите“ 2021-2027 г., а Общината кандидатства през м. февруари 2025 г.

В рамките на одобрения бюджет и за срок от 36 месеца предстои да се внедрят шест технологични подобрения на градската среда в Шумен и кварталите:

  1. Изграждане на градско осветление със захранване от слънчева енергия в кварталите на Шумен – Макак, Дивдядово и Мътница. Ще се подменят 2000 осветителни тела с LED осветление, соларни панели и батерии, което ще доведе до икономии на електрическа енергия, която в момента се плаща от Общината. Икономиите ще дадат възможност ресурсът да се насочи за други нужди.
  2. Изграждане на система от датчици и GPS тракери за проследяване на автобусите от градския транспорт, внедряване на „умни“ светофарни уредби на почти всички кръстовища в града (в момента има само на едно), които да осъществяват пропускливост на трафика според натовареността на кръстовището, както и изработка на мобилно приложение за информация и сигнали.
  3. Изграждане на артистично осветление със съответните звукови картини в Градската градина.
  4. Създаване и внедряване на автоматизирани поливни системи към зелените площи.
  5. Създаване на „активни градски точки“ с безплатен интернет и зарядни за телефони и мобилни устойства.
  6. Изграждане на цялостна система от датчици за анализ на състоянието на околната среда в рамкита на града и кварталите.

Проекът е одобрен за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по направлението „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“, като от страна на Община Шумен не се предвижда съфинансиране. Точният размер на безвъзмездната финансова помощ за изброените дейности е 6 586 314,81 лв.

Следващата седмица ще бъде предоставена по-подробна информация за проекта.

 

контейнер

Започва машинното измиване на контейнери в община Шумен

контейнерГрафикът започва първо с населените места, а от следващата седмица – с контейнерите за боклук в град Шумен

Започва машинното измиване и дезинфекция на контейнери тип „бобър“ в община Шумен.

Графикът започва с дезинфекция на съдовете по селата. Първото населено място е с. Царев брод, където контейнерите ще започнат да се мият на 10 юли, четвъртък, от 10:00 ч. В центъра пред Кметството дейностите ще инспектира заместник-кметът по европейски политики, екология и туризъм Даниела Русева, както и експерти от Община Шумен.

Дезинфекцията ще се извършва от фирмата „РТК“ ООД, която е отговорна за контейнерите в с. Царев брод и общо 12 села в общината. Останалите се почистват от фирма „АЕС-Х“ ООД. Съдовете за отпадък са с капацитет 1,1 куб. м.

На място, в утрешния ден, четвъртък, ще бъде представена повече информация за графика за изпълнение на измиването и в другите села.

В рамките на града измиването и дезинфекцията на контейнерите ще започне от следващата седмица. То се извършва от ОП „Чистота“. Дейностите се изпълняват със специализирани МПС с цистерни, които след изхвърляне на отпадъка, измиват на място самите съдове за боклук в т.ч. и с дезинфектант.

Skip to content