Община Шумен ще извозва битовите си отпадъци в предприятие за преработка

Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на фирма за транспортиране и третиране на твърдия битов отпадък от община Шумен. Това съобщи днес пред журналисти и общински съветници кметът Любомир Христов.

„Тъй като регионалното депо в „Дивдядово“ има обем за още около 4 – 5 години, трябва да търсим решение на въпроса. Още повече, че и европейското законодателство изисква от нас поетапно намаляване на количеството депонирани битови отпадъци и това е едно от възможните решения. Другото е да се изгради инсталация за преработка на битовите отпадъци. Има желаещи инвеститори да закупят терен и да изградят такова предприятие. За съжаление, общинските съветници не се съгласиха и не приеха предложението, което внесохме на предходната сесия. Може да се появят и други желаещи. Затова предложих на съветниците да разгледат едно такова предприятие и сами да се убедят, че по никакъв начин то не застрашава здравето на хората. Ето виждате, че няма комини, няма замърсяване. И ако сега не го направим след време проблемът ще стане много тежък за Шумен. Това е решение за години напред. Искаме да развиваме икономиката на града, но кой ще дойде да инвестира тук, ако трябва да си извозва отпадъците на 200 км разстояние,“ попита Христов. Той припомни, че ситуацията е неизгодна и финансово за общината, защото към момента един тон отпадък струва 190 лв. „Отделно за сепариране ни искат още 120 лв., защото не сепарираме. И сега сметнете колко ще ни излезе общо. В обществената поръчка след проучване на възможностите сме заложили 139 лв. на тон битов отпадък“, каза кметът.

В групата, която посети предприятието в село Езерово, община Белослав, бяха председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, общински съветници от комисията по екология, представители на различни политически сили и на медиите.  Целта на посещението беше те да се запознаят с технологията на работа в инсталацията за преработка на твърди битови отпадъци, за да вземат при следващо гласуване информирано решение. Екологът във фирмата Жельо Желев обясни, че технологията се основава на естествени физикомеханични процеси, които не генерират замърсяване на околната среда с прах и вредни емисии. Предприятието се намира на 1 км разстояние от селото.

 

Skip to content