Паметна плоча в знак на признателност към шуменската общественост бе открита в Градската градина

Паметна плоча в знак на благодарност към шуменската общественост, оказала помощ за спасяването на българските евреи през 1943 г., беше открита в Градската градина. Инициативата за поставянето на плочата е на Регионалната организация на евреите „Шалом“ в Шумен, а поводът е, че през тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи.

„Ние сме благодарни на шуменци и на голямата част от българското общество, които преди 80 години спасиха евреите в България. Ние помним. Помним смелостта на редица шуменци, известни и неизвестни, участвали в действията по спасяването на евреите“, каза председателят на организацията Бета Хараланова. Тя благодари на общината за съдействието и за разрешението паметният знак да бъде разположен в Градската градина.

Паметната плоча е изработена от художника и скулптор Бехчет Данаджъ. Тя представлява червено-кафяв гранитен блок с неправилна форма и тегло 350 кг. На нея е изобразен символът менора – свещник със седем гнезда. Плочата е монтирана на специален постамент в Градската градина в близост до основната алея.

На откриването присъстваха зам.-кметът по образование и култура Найден Косев, областният управител проф. Христо Христов, представители на различни етнически общности в града, спомоществователи, помогнали да се изработи паметната плоча и граждани.

Снимки: Хрисимира Милкова, Shumenоnline.bg

Skip to content