„Шумен 61“ триумфира с четвърта Купа „България“

„Шумен 61“ триумфира за четвърти път с купата на България по хандбал при мъжете. В зрелищен спектакъл шампионите победиха „Локомотив“ (Горна Оряховица) с 25:15 (11:10) в препълнената зала „Арена Шумен“. Шуменци ликуваха след като изиграха тактически правилно двубоя благодарение на треньорското ръководство в лицето на Никола Карастоянов и Костадин Семерджиев. Минути след последния съдийски сигнал щастливите носители на трофея бяха обсипани със златен дъжд също както в Шампионската лига. Това е четвъртата купа на България, която блести във витрината на шуменския клуб след 2010, 2012 и 2021 г.

До почивката срещата бе много завързана, като резултатът бе изравняван 4 пъти  – при 3:3, 5:5, 6:6 и 7:7. Двата тима сменяха водачеството в резултата, а домакините обраха овации с много зряло постепенно нападение и фамозни голове на Михайлов, Добрев, Александър Димитров, Балчев и Грозев. От дузпа се разписа и Миро Симеонов. Още в тази първа част се разбра, че домакините са готови за мъжка битка и ще направят всичко възможно да върнат трофея в Шумен.

По играта на „Шумен 61“ през втората част може да се напише учебник по хандбал. Домакините демонстрираха желязна игра в защита – много гъвкава и подвижна отбрана, агресивна в рамките на позволеното и буквално отказаха нападението на „Локомотив“. За 15 минути игра през втората част състезателите на „Локо“ успяха да отбележат само 1 гол, а за 30 минути завършиха само с 5 попадения в своя полза, което едва ли им се е случвало досега в шампионатен мач.

Шампионите дописаха хандбалната лекция в средата на второто полувреме, останаха едва с трима полеви играчи заради двеминутни наказания. Въпреки това те не само не допуснаха гол, а Балчев дори вкара за 11:11. Като цяло след почивката освен с брилянтна игра в защита, шуменци обраха овации с разумни действия в постепенното нападение, бързи контри и фантастични голове. Майсторски се разписаха Александър Димитров, Балчев, Грозев, Пламенов, Теодор Добрев, а Миро Симеонов заби и 2 дузпи. Авансът на шуменци постепенно започна да набъбва и логично достигна до 10 гола, като заслужава да се отбележи и отличната игра на вратарите Ивайло Костов и Иван Иванов, които направиха спасявания в най-важните моменти.

Награди за най-добри играчи в мача взеха Георги Стоянов от „Локо“ и Иван Иванов от „Шумен 61“. С индивидуални призове в турнира бяха отличени Бранимир Балчев и Николай Николов от „Шумен 61“ –  съответно за най-полезен играч и най-добър защитник. Стефан Димитров от „Локо“ стана най-добър вратар на турнира. Приз за голмайстор грабна Петко Петков от „Спартак“ с 15 попадения.

Почетни плакети получиха съдиите и делегатите на турнира. Плакет бе връчен и на кмета на Шумен Любомир Христов. В церемонията по награждаване се включиха президентът на БФХ Росен Добрев, зам.-кметът Найден Косев, президентът на ХК „Шумен 61“ Светлозар Начев и членове на УС на БФХ.

За триумфа на „Шумен 61“ допринесоха: Костов, Николов, Т. Добрев – 4, Негованов, Симеонов – 3, Мехмедов, Сали – 1, Ал. Димитров – 5, Савов, Иван Иванов, Каников, Юсню, Грозев – 2, Д. Иванов – 1, Балчев – 5, Михайлов  – 4.

„Заслужено ликувахме с трофея. Във финала на миналогодишния турнир отборът на „Локо“ игра по-силно от нас, но днес ние бяхме по-добрият отбор. Купата вече е в Шумен и оттук нататък ще мислим единствено за плейофната фаза в първенството. Първият ни мач е домакинство  с „Осъм“. Предстоят ни много тежки двубои. Ще дадем най-доброто от себе си, за да спечелим титлата“, коментира президентът на „Шумен 61“ Светлозар Начев.

„Спечелихме трофея безапелационно, напълно заслужено. Поздравявам момчетата, изключително съм доволен. Стана страхотен мач – главно в защита. 15 допуснати гола – наистина не помня да е имало такъв финал за купата. Играхме изключително в защита. Много съм доволен, че имах шанс да дам 2-3 минути игра и на младите. Те се каляват точно в такива двубои. Да играят във финал за купата на България за младите хандбалисти наистина е безценно. В защита направихме показно как се играе. Адмирации и за отбора на „Локо“ – прекрасен отбор с млади състезатели, но днес ние бяхме по-добрият тим. Предстои ни мач с „Осъм“ за 1/2-финалните плейофи и вниманието ни е насочено изцяло в перфектно представяне в заключителната фаза от първенството“, коментира старши-треньорът на „Шумен 61“ Никола Карастоянов.