Шумен със значителен напредък в подобряване на качеството на атмосферния въздух

За поредна година Шумен регистрира намаляване на нивата на замърсяване с фини прахови частици, става ясно от отчета за изпълнение на Програмата за намаляване на нивата на замърсителите и достигане на установените норми за фини прахови частици в атмосферния въздух на територията на община Шумен с период на действие 2018 – 2022 година.

Информация за качеството на атмосферния въздух в Шумен в реално време се получава от Автоматичната измервателна станция – Шумен, която е част от Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух. Данните са за концентрациите на ФПЧ10, серен диоксид, азотен диоксид и озон при непрекъснат 24-часов режим на работа.

За Шумен е установено превишение на среднодневните норми единствено на фините прахови частици с големина под 10 микрона.

Графика за средногодишните стойности на ФПЧ10 в Шумен за периода 2015-2021 г. по данни от МОСВ.

Статистиката показва, че през 2021 г. средногодишната концентрация на ФПЧ10 е малко под 25 mg/m3, т.е. значително под средногодишната норма от 40 mg/m3. За сравнение през 2015 г. средногодишната концентрация на фините прахови частици е била малко над 41 mg/m3. През следващите години се наблюдава постоянно и трайно намаление. Отчита се  намаляване и на броя на превишенията на среднодневната норма от 50 mg/m3. Ако за 2015 година превишенията са били 66, то за 2021-ва вече са само 18 броя при допустими 35 за година.

Подобряването на качеството на атмосферния въздух в Шумен е в резултат на изпълнението на редица мерки, предприети от общината. В Шумен почти всички обществени сгради се отопляват на природен газ. По данни на „АРЕСГАЗ“ ЕАД през 2021 година в града е изградена газопреносна мрежа с дължина 4740 метра и на природен газ са преминали нови 556 битови абонати (за сравнение през 2019 г. те са били 494). От 132 броя въведени в експлоатация нови сгради и постройки в 117 от тях са приложени мерки за енергийна ефективност. Създаването на т.н. „синя зона“, оптимизацията на местата за паркиране, на светофарно регулираните кръстовища, замяната на ръчното почистване на улиците с нова, модерна техника в общинското предприятие по чистотата и поддържането на зелените площи също допринасят за подобряване на качеството на въздуха. По-стриктният контрол при извършване на строително-ремонтните дейности и транспортирането на материалите са сред мерките, които допълнително спомагат за намаляване на праховите емисии.

Skip to content