Шуменските хористи от “Бодра песен” покориха публиката в Краков

Шуменският детски хор „Бодра песен“ при ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“ с диригент Деница Узунова, пианист Евридика Вълчева и корепетитор Йорданка Илиева участва в края на миналата седмица в 12-я Международен хоров фестивал „Cracovia cantans” в гр. Краков, Полша. Във фестивала се включиха още 13 изпълнителски състава от Полша, Литва, Германия и Словакия.

Хористите на „Бодра песен“ откриха музикалния форум. Първата вечер, на 2 юни, те пяха пред пълната зала на внушителната базилика „Света Екатерина“ и заслужиха бурните аплодисменти и възторжените възгласи „браво“ на публиката, сред която беше и докторът на хуманитарните науки Йоанна Шулборска,  свързана с Шумен като преподавател в ШУ „Епископ Константин Преславски“. Тя работи в областта на културата в Краков и сподели възхищението си от високото техническо и художествено ниво на хора, както и от професионализма на диригента.  „Поздравления за диригента и за всички млади хористи! Страхотни гласове! Великолепно! Хорът стоеше много добре. Диригентката ги води чудесно!“, казва след концерта Йоанна Шулборска.

На 3 юни в сърцето на Краков децата от „Бодра песен“ имаха честта и невероятното удоволствие да пеят в първата катедрала на Полша – бароковата „Св. Св. Петър и Павел“, строена през 16-ти век. Словенският композитор и диригент Амброж Чопи, който е в дългогодишно сътрудничество с шуменския хор и Деница Узунова, бе сред публиката. Шуменските певци представиха премиерата за Полша на неговата „Меса на радостта“. Развълнуван от майсторското й изпълнение, Амброж Чопи написа: „Когато вселената обединява хората отново и отново, те създават нови предизвикателства и незабравими спомени заедно. Безкрайно съм благодарен за срещата с хор „Бодра песен“ (Шумен, България) в Краков, където ме направиха щастлив с изпълнението на Меса на радостта! Щастие е да видя хора след четири години, да се запозная с новите млади певци, които продължават да градят успешната история на състава под ръководството на всеотдайния музикален диригент Деница Узунова – лидер с визия, желание за изпълнение на нова литература, преплитане и свързване на певци и съвременни композитори. Горд съм и сърдечно благодарен, че нашето искрено приятелство се разраства и получава криле да полетим към нови сътрудничества. Със сценично присъствие, музикална убедителност и техническо съвършенство звучаха изпълненията на хор „Бодра песен“ с ръководител Деница Узунова на фестивала „Crakovia Cantans“ в Краков. Поздравления!,“ пише Чопи.

Като един от най-добрите хорове „Бодра песен“ бе избран и да закрие фестивала в гала концерта на 4 юни, състоял се във великолепната зала на Филхармония Краков. В своите изпълнения хорът очарова публиката с артистичното изпълнение на полската народна песен „Вървяла девойка“, както и на емблематичната за състава „Синигерова сватба“ от Георги Димитров, носител на българските ритми и традиции в областта на хоровата музика. В своята програма хорът включи творби и на съвременните композитори Славил Димитров и Сузана Линдмарк. Сред гостите, които поздравиха шуменските певци, бе Ванда Спемпняк-Минчева – лектор по полски език и култура в ШУ „Еп. К. Преславски“, преподавател по български език в Ягелонския университет в Краков, а днес – директор на българското училище „Дора Габе“ в Краков. Специални поздравления Деница Узунова получи от членовете на журито Маргрет Ек – Норвегия, Ко Матсушита от Япония, Рихардс Дубра – Латвия и Влодзимеж Шедлик от Полша.

За децата на хора бе изключително вълнуващо да се докоснат до Краков – градът на кралете и бивша столица на Полша, най-прекрасният от полските градове, люлка на полската държавност и култура, средище на културния и научен живот. Нашите хористи имаха шанса да бъдат в Краков по време на тържествата по повод деня на града.  Имаха възможност да посетят най-големите забележителности и да научат повече за историята на града, благодарение на обиколката с професионалния екскурзовод Марта Ковалска, която е преподавател в българското училище. Видяха готическата катедрала и Кралския замък на Вавелския хълм, прочутия дракон и още много ръчно изработени дракони по време на парада им на централния пазарен площад, да чуят свиренето на тромпетиста от кулата на църквата „Дева Мария“, входа в стария град Барбакан, да минат по улица „Флорианска“ и да стигнат до еврейския квартал с  корабче по река Висла.

Шуменските хористи бяха подготвили и специален подарък за учениците от училище „Дора Габе“ – книжки на български, както и диск със свои изпълнения.

Участието във фестивала се осъществи с финансовата помощ на Община Шумен, фирмите Алкомет и г-н Фикрет Индже, „Фикосота“ и г-н Петър Минчев, „Автомагистрали Черно море“ и инж. Димо Димов, „Североизточно държавно предприятие“ ДП – Шумен и инж. Ради Иванов, Дженерали застраховане и г-жа Юлиана Ефремова, „Диавена“ – Шумен и г-жа Даниела Железчева, проект „Дарявай, докато четеш“ и на родителите на хористите. Диригентът на хора Деница Узунова и хористите изказват сърдечна благодарност на всички, които помогнаха това пътуване да се реализира.

 

 

Skip to content