Шуменският музей изработи брайлов пътеводител за незрящите посетители

Пътеводителят е улеснение за незрящи посетители и съдържа синтезирана информация за периодите, застъпени в експозиционните зали на музея. Чрез специално разработени изображения върху подуваща хартия са пресъздадени и някои експонати от различните исторически епохи. Те са придружени от описания на брайлов език, които да улеснят „виждането” на експонатите. Техните характерни детайли са предадени и с уголемен шрифт.

Регионалният исторически музей в Шумен е институция с над 110-годишна история. Във фондовете му се съхраняват повече от 150 000 паметника на културата от халколита до наши дни, от които 15 000 са показани в експозиционните зали. През тях преминават хиляди посетители, за които са разработени и издадени множество нагледни материали – пътеводители, брошури, дипляни, картички, но това е първият носител на информация, предназначен за посетители със зрителни увреждания

Основен партньор при подготовката на изданието е Националният център за рехабилитация на слепи – Пловдив. Организацията е с дълга история – основана е от Съюза на слепите в България през 1966 г. и по време на своето съществуване се е доказала като една от основните структури, полагащи грижи за хората с подобни специфични затруднения.

Брайловият пътеводител се издава с финансова подкрепа на Община Шумен след участие в конкурсна сесия на Общински фонд „Култура” и собствени средства.

Skip to content