Шуменци почетоха паметта на Левски и на загиналите за Освобождението

Шумен се преклони пред паметта на Апостола на свобода. Деца и възрастни се включиха в тържественото честване на 180 години от рождението му. Стилиян Стоянов и Панайот Калудов прочетоха откъси от „Тайната вечеря на Дякона Левски“от Стефан Цанев. В словото си пред гражданството уредникът на къщата музей на Панайот Волов Милена Андреева припомни, че тъкмо Васил Левски е големият национален герой, който има таланта на държавник, който ни вдъхва самочувствието на народ, който и днес продължава да бъде пример с твърдия си характер, с безпределната си обич към хората и преданост към делото на освобождението.

Кметът Любомир Христов, народните представители Румен Генов и Димитър Александров, Иван Иванов, зам. областния управител Петко Шаренков, председателят на Общинския съвет проф. Борислав Беджев, ректорът на ШУ “Еп. К. Преславски” проф. Георги Колев, общински съветници, представители на местната власт, на политически, патриотични, просветни, културни, неправителствени организации и граждани отдадоха своята почит пред подвига и саможертвата на идеолога на българската революция. Почетна рота от шуменския гарнизон участва в ритуала по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в центъра на града. В тържественото отбелязване на 180 години от рождението на Левски се включиха представители на шуменския клуб „Традиция“ и на родолюбивия комитет „Крум Страшний“.

По-рано в църквата „Св. Възнесение Господне“ архиерейският наместник отец Димитър в съслужение с отец Красимир от храма „Свети Три Светители“, протойерей Иван Павлов от храма “Свети Три Светители” и протодякон Сава Сивриев отслужиха панихида за загиналите за освобождението на България и молебен за здраве и благоденствие на жителите на града. „Нашите предци извоюваха тази свобода, ние сме длъжни да я пазим и да я предадем на поколенията след нас, на нашите деца. Дано бог да ни даде сили да бъдем достойни техни последователи“. С тези думи отец Димитър се обърна към присъстващите в храма.

На днешната дата се навършват и 139 години от освобождението на Шумен от османско владичество. След трудни преговори между Русия и Турция е постигнато споразумение и градът е освободен без бойни действия. На 18 юли 1878 г. генерал Белокопитов влиза в града, посрещнат възторжено и на тържествения молебен в същата църква “Св. Вознесение Господне” в чест на освобождението Белокопитов подарява на храма и на шуменци икона с образите на светите братя Кирил и Методий, която да им напомня за датата 18 юли 1878 г.

Skip to content