Заместник-кметът Десислава Петрова: В Капиталовата програма на Шумен за 2025 г. има 156 проекта за 9,3 млн. лв., градът ще се обнови

Няма промяна за тази година в начина на изчисляване на такса битови отпадъци, разработват се модели за 2026 г., когато влиза в сила принципът „замърсителят плаща“
Присъстващите на представянето на бюджета тази вечер в Младежкия дом можеха да сканират QR код, за да оценят проекта на бюджета, подготвен от администрацията
Бюджетът на Шумен за 2025 г. е 156 млн. лв. Капиталовата програма съдържа 156 обекта за над 9,3 млн. лв., в т.ч. много средства за подобряване достъпа до вода – за дълбоки сондажи, канализации, подпорни стени, водоснабдяване, мостови съоръжения и др.
Това каза по време на публичното представяна на рамката на проектобюджета за 2025 г. заместник-кметът по бюджет и финанси на Община Шумен Десислава Петрова.
Бюджетът е балансиран, с 32 милиона преходен остатък от миналата година. Част от него са средства с целеви характер, но и свързани с обекти от Капиталовата програма, поясни тя.
Не повече от 10 общини сме в България, сред които и Шумен, които сме направили пълна оценка на наредбите си във връзка с приемането на еврото и сме готови, каза Петрова и допълни, че Община Шумен е готова и с моделите за новата такса смет, която влиза от 1 януари 2026 г. на принципа „замърсителят плаща“.
Нашите местни приходи са с размер на около 41 млн. лв. Сериозен ръст на приходите отбелязваме, което се дължи на нормативите за такса битови отпадъци и местните такси. Приходите нарастват, което позволява повече разходи за дейности от местно значение. Привличаме ресурс от 89 млн. лв. безвъзмездна помощ по проекти в различни сфери за подобряване на качеството на живот на хората. Приходите от собственост са 7,4 млн. лв., приходите от общински такси – 13,1 млн. лв., допълни Петрова, като подчерта, че фокусът на кметския екип е насочен към по-добро образование, спорт и култура, политики по подобряване качеството на живот, техническа и социална инфраструктура и развитие на екологичния транспорт.
За образование се отделя над 70 млн. лв. – това е централен приоритет на Общината за 2025 г., каза Петрова и добави, че се подкрепя социалната сфера с над 14 млн. лв. За ОДК и Ученическата спортна школа са отделени средства за децата, за спорт заложихме 64 % повече, за да модернизираме спортните бази и да подпомогнем дейността на клубовете, поясни Петрова.
Шумен е люлка на културата. Завишени са средствата за култура за 2025 г. с общо 36 % и възлизат на 2,1 млн. лв., които са за културните институции и богатия културен календар на Шумен. Фонд „Култура“ също е повишен с 20 %, като отделяме и средства за изграждане на паметници и паметни плочи, подчерта заместник-кметът.
Държим на дигитализацията и електронните услуги, за които също насочваме средства, каза заместник-кметът още. На въпрос за дълга, тя отговори, че към момента имаме 5,7 % дълг при лимит до 15 %, което е отличен показател.
В Капиталовата програма сме отделили 1,2 млн. лв. за 7-те общински предприятия, за които ще закупим нова техника, поясни заместник-кметът.
Ивелина Щерева – началник отдел „Местни данъци и такси“, посочи, че приходите по направление данъци са 15,3 млн. лв., а приходите от такси – 13,1 млн. лв. При внасяне на данък до края на април хората ползват 5 % отстъпка, отстъпки има и за хора с ТЕЛК и граждани, плащащи за единствено жилище, припомни тя. Щерева добави, че е направена мащабна кампания по деклариране на кучета, като годишен данък от 5 лв. се плаща за куче в селата, а 12 лв. – за града.
Главният счетоводител Росица Матеева посочи, че дългът на Община Шумен е 15,5 млн. лв., в които се включват дълг за ремонта на улиците, от който остава да се усвоят още 3 млн. лв. за 4 улици, където се прави канализация – „Университетска“, „Дедеагач“, „Червена роза“ и „Лозенград“. Кредитът ще се усвои до края на тази година, заяви Матеева. Почти сме погасили и заема към „Фонд Флаг“ за водния цикъл, който беше 10-годишен и успешно приключваме през лятото. По него ни остават около 125 хиляди лева, съобщи тя. Последният заем е към Регионалния фонд за градско развитие и Банка ДСК и той е предназначен за ремонта на Летния театър. Ние сме идеални платци. Не ползваме дълг за текущи разходи, а само за създаване на дълготрайни активи и големи обекти. Аз съм шесто поколение шуменка и се радвам, когато видя, че нещата стават в този град. Нямаме никакви проблеми в обслужването на дълга, подчерта Росица Матеева.
На въпрос за проектите в града заместник-кметът Д. Петрова отговори, че Община Шумен има одобрени 47 проекта в Инвестиционната програма за Общински проекти, която се финансира от Държавния бюджет чрез МФ и МРРБ. В момента имаме 12 проведени обществени поръчки с избрани изпълнители и тези проекти се изпълняват именно през 2025 г., поясни Петрова. Дори Ул. „Северна“ в кв. Еверест и водопроводът на бул. „Ришки проход“ вече сме ги изпълнили и имаме разрешения за ползване, като очакваме плащанията от МРРБ, добави тя.
Присъстващите зададоха въпроси за изоставането в заплатите в администрацията, електронните услуги и дигитализацията, достъпът за вода, бюджетите на малките населени места, водопроводи в селата, изпълнението на проектите по Инвестиционната програма за Общински проекти, за местността „Горен Сусурлук“ и предстоящите там обекти за изграждане, за новия проект по НПВУ за център за хора с психически увреждания в с. Царев брод и др.
Общински съветници подчертаха, че поздравяват начина, по който Община Шумен работи със съветниците, както и че се оказва помощ и на фирмите, и на гражданите, което се отразява положително на растежа на Общината.
В представянето на бюджета данни за разходите и детайли от бюджета представи и Силвия Мирчева – директор на дирекция „Бюджет и финанси“.
Заместник-кметът Десислава Петрова покани гражданите на общественото обсъждате на бюджета на 14 април от 17:00 ч. в Община Шумен, след което документът влиза за разглеждане от Общинския съвет. Присъстващите имаха възможност да оценят чрез QR код предложената от администрацията рамка на приходите и разходите за 2025 г.

Skip to content