Унгарската делегация посети къщата музей на Лайош Кошут и откри светлинна инсталация по повод 220 години от рождението на революционера

Венци пред паметната плоча на къщата музей „Лайош Кошут“ в Шумен поднесоха днес г-н Ищван Пушкаш, зам.-кмет по култура, образование и социални дейности на побратимения унгарски град Дебрецен и зам.-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светлана Маркова.

Визитата на г-н Пушкаш в Шумен е по случай празника на града – 11 май. Той е придружаван от г-жа Сандра Мишкеди, директор на Института Лист – Унгарски културен център в София. Двамата разгледаха дома, в който е живял унгарският революционер, както и постоянната експозиция, посветена на българо-унгарските културни връзки. След това гостите от Унгария се срещнаха с представители на културни институти в Шумен. По време на работната среща бяха обсъдени възможностите за задълбочаване на отношенията между Шумен и Дебрецен в сферата на изкуството и културата.

По-късно Ищван Пушкаш и Сандра Мишкеди откриха специална светлинна инсталация, посветена на 220 години от рождението на Лайош Кошут. Тя е разположена зад витрината на сграда срещу паметника на унгарския революционер по главната пешеходна алея. Ищван Пушкаш сподели, че много се радва да бъде в Шумен на този символичен ден – 9-ти май. „Днес освен деня на Европа ние празнуваме и нашето приятелство. За нас е важно да продължим да поддържаме връзките между нашите два града особено в областта на изкуството и културата“, каза Пушкаш. Той благодари на Унгарския културен институт в София за реализацията на инсталацията, която според него, е успяла да събере всички части от пъзела на отношенията между Дебрецен и Шумен. „Може би това, което ще видим днес не е някакво голямо събитие, а една малка частичка от него. Надявам се, че жителите на града, които минават покрай инсталацията, ще оценят светлинното изкуство, създадено от нашите артисти“, допълни Пушкаш.

Директорът на Институт Лист Сандра Мишкеди отбеляза, че през тази година се навършват 220 години от рождението на Лайош Кошут. „Искахме да отбележим с нещо наистина специално тази годишнина. Спряхме се на тази нетрадиционна светлинна инсталация, защото чрез нея искаме да покажем преживяванията и чувствата, които може би са имали Лайош Кошут и неговите сподвижници, когато преди повече от 150 години, в края на 1849 г. са дошли в Шумен“, обясни Мишкеди. По думите й представянето на инсталацията най-напред тук показва успешното сътрудничество между Унгария и България, както и добрите взаимоотношения между общините Дебрецен и Шумен.

Автори на светлинната инсталация са Чила Силади и Тамаш Херцек. Най-добре тя може да бъде разгледана във вечерните часове. Инсталацията ще остане в Шумен до 29 май, а след това ще бъде показана в столицата.

Skip to content