Общините трябва да имат повече глас при изготвянето на нова карта на социалните услуги, смята заместник-кметът на община Шумен Светлана Маркова

Предвижда се нова карта на социалните услуги, където общините трябва да имат малко повече глас, защото всяка община е специфична и знае какви са нуждите на нейните граждани.

Такова мнение изрази заместник-кметът с ресор „Социална политика и здравеопазване“ на община Шумен Светлана Маркова по време на дискусията “Гражданското общество и институциите:  „БългарскиГласовеЗаЕвропа“, която БТА организира в пресклуба си в Шумен.

Тя посочи, че в община Шумен има 26 услуги, почти всякакъв вид, които са на стойност около 16 млн. лева. Имаме много добри практики, но винаги може повече и има слаби страни и предизвикателства, отчете Маркова. Голямо е натоварването, защото услугите не достигат, коментира тя и обърна внимание на помощта за хора с ментални или психически увреждания, както и за тези, които имат нужда от някакъв вид услуга след претърпян инсулт.

Маркова отбеляза, че работят много добре с неправителствените организации и бизнеса. „Бизнесът е много важна част от социалната политика на която и да е община“, заяви тя. Заместник-кметът посочи, че в началото на ковид пандемията са направили всеобща инициатива „Помогни сега“, която за кратко е събрала над 600 хиляди лева, с които са осигурени социалните и здравните услуги в общината.

Според Светлана Маркова не бива да се създава изкуствено разделение между институции и граждани. В институциите работят същите граждани, посочи тя. Всички имаме права и е много важно правата ни да са равни, но при всички случаи, освен права, имаме и задължения, допълни Маркова.

Конференцията в пресклуба на БТА в Шумен е част от инициативата на БТА “Български гласове за Европа”, която се изпълнява с подкрепата на Европейския парламент. Дискусията се излъчва пряко във Фейсбук и Ютуб.

Автор на материала е Теодора Цанева.

Снимка – БТА

Skip to content